A zentagunarasi tűzoltóotthon
Zentagunarason 1942-ben alakult meg az Önkéntes Tűzoltó-testület. Működését a helyi szövetkezet finanszírozta, de mióta azt több mint 10 éve magánosították, az egyesület anyagi gondokkal küzd, tudtuk meg Rada Róberttől, a testület elnökétől.
Rada azt is elmondta, hogy a szervezet egy ideig nem volt aktív, s eközben a felszerelés egy része elkallódott, sőt a leltárlevél is eltűnt. A testület 2007-ben új vezetőséget választott, új statútumot fogadtak el és az új szabályzatnak megfelelően az egyesületet újrajegyeztették. Az Önkéntes Tűzoltó-testület újraélesztésén kívül az új vezetőségre számos feladat hárult, hiszen az 1980-as évek végén a tűzoltóotthonhoz hozzáépítettek egy hátsó részt, amit azonban nem legalizáltak. Az elnök elmondása szerint a legalizációs folyamat a Topolyai Telekrendezési Közvállalat és az önkormányzat segítségével indult el, de az anyagi nehézségek miatt nem halad gördülékenyen. Rada arról is beszámolt, hogy a testület rendelkezik egy tűzoltókocsival, ami sajnos nem üzemképes, és nincs is regisztrálva. Emiatt az aratás idején nem tudtak ügyeletet szervezni, és sajnos a jármű helyrehozásához sem áll kellő fedezet az egyesület rendelkezésére.
A zentagunarasi Önkéntes Tűzoltó-testület nagy hangsúlyt fektet az utánpótlás-nevelésre. Az egyesület céljai közt is szerepel, hogy az Október 18. Általános Iskolával együttműködve a fiatalabb nemzedéket is bekapcsolják a testület munkájába. Dudás Attila egységparancsnok vezetésével szeptember eleje óta 1–4. osztályosoknak tartanak képzést. Tavaly 3 pionír tűzoltócsapat részt vett a bajsai tűzoltóversenyen, az idén pedig a kishegyesi községi versenyre szeretnének eljutni.
A szervezet finanszírozása kapcsán Rada elmondta, hogy a helyi közösség a lehetőségihez mérten támogatja őket, és a községi tűzoltó-szövetségtől is kapnak pénzt, de mivel a szövetség félmillió dinárból gazdálkodik, és 10 egyesület a tagja, kevés jut az egyes egyesületeknek. Az elnök szerint a testület pénzelése nincs kellőképpen megoldva, noha ez előfeltétele lenne az eredményes munkának. A hatékonyabb érvényesülés érdekében a tűzoltók együttműködnek a Zentagunarasi Nők Egyesületével, amely tavaly alakult. AZ egyik közös projektumuk volt a falunapi sakkverseny is, amelyet a tűzoltóotthonban tartottak meg, mintegy 80 résztvevővel.