2024. július 17., szerda

Inkubátorprogram: lassú, de sikeres

A bácskossuthfalvi helyi közösség gazdaságserkentő programjáról

Bácskossuthfalva központja (fotó: Lakatos János)


A bácskossuthfalviak 2007-ben fogadták el, hogy helyi járulékot fizessenek, és ennek része volt egy gazdaságserkentő csomag is, tudtuk meg Fazekas Róberttól, a bácskossuthfalvi helyi közösség tanácsának elnökétől. Szerény eszközök állnak a helyi közösség rendelkezésére és az illetékességi körük is korlátozott, de ennek ellenére igyekeznek pozitív irányba befolyásolni a gazdasági történéséket a faluban.

– Sokszor a helyi közösségektől kérnek számon bizonyos gazdasági nehézségeket, főként a privatizációval kapcsolatban, de sajnos ennek kapcsán még a község sem illetékes. Nagyon sok munkahely megszűnt, vidéken és városon egyaránt, ezért egy inkubátorprogramot találtunk ki, ami éves szinten 300–400 ezer dinárba kerül. Ez a program három részből áll, az első szegmensben két területet határoztunk meg zöldmezős beruházások számára. Ezek a Zombori, illetve a Pacséri út mentén vannak és kb. 5 hektárosak. Itt tervdokumentációval vagy infrastrukturális fejlesztésekkel tudunk segíteni a vállalkozóknak. A program ezen része kezd formát ölteni, de lassú folyamatokról van szó – mondta el Fazekas. A program második része egy inkubátorprojektum, amit a helyi közösség a Sila Rt.-vel közösen valósít meg.
– A régi Meblo területén van egy csarnok, amit a Sila bérbe ad, mi pedig egy évre magunkra vállaljuk a bérleti díj fizetését. Hasonló a helyzet az ún. Török-házban lévő két, kb. 40 négyzetméteres helyiséggel, amiket szintén ilyen feltételek mellett adunk ki vállalkozóknak. Itt már partnerre találtunk egy oldtimer autók elemeinek krómozásával foglalkozó cégben, amely reményeink szerint 4-5 embert foglalkoztat majd. Emellett a helyi közösség épületében is vannak olyan helyiségek, amiket egy évre térítésmentesen adunk bérbe. Pl. az Infinity számítógépbolt így jött a faluba.
Bácskossuthfalván több félig vagy negyedig kihasznált, de jó állapotban lévő csarnok van. A helyi közösség ezeket a barnamezős beruházásokon keresztül vonta be az inkubátorprogramba. Ennek kapcsán a tanácselnök elmondta, hogy semmilyen közvetlen ráhatásuk nincsen a második körös privatizációra, de ismeretségüken és az általuk létrehozott honlapon keresztül igyekeznek olyan vállalkozókat találni, akik egyrészt helybéli embereket foglalkoztatnak, másrészt pedig rendszeresen kifizetik a béreket. Fazekas szerint ezzel a programmal nehéz feladatot vállaltak magukra, de már vannak kézzel fogható eredmények:
– Ez egy bizonytalan kimenetelű történet, de folyamatosan foglalkozni kell vele, és azt gondolom, hogy időről időre van eredménye.