2024. november 23., szombat

Több pénz az önkormányzatoknak

Az Egyesült Szerbiai Régiók helyi képviselői a hatályba lépő önkormányzati törvényről

Sinkovits Erzsébet, Milan Mandić és Zlatko Panić Topolyán (fotó: Lakatos János)


Tegnap délelőtt az Egyesült Szerbiai Régiók (ESZR) képviselői két hatályba lépő törvény Kishegyes és Topolya községek életére gyakorolt hatásról számoltak be Topolyán, a községi tanácsteremeben.

Sinkovits Erzsébet, az ESZR kishegyesi megbízottja, Milan Mandić topolyai megbízott, és Zlatko Panić elnökségi tag elmondták, hogy pártjuk félmillió aláírást gyűjtött össze, és ennek köszönhetően a köztársasági képviselőház júliusban elfogadott két önkormányzatokra vonatkozó törvényt. Az első az önkormányzatok finanszírozására vonatkozik, s ennek köszönhetően Kishegyes 16 millió, Topolya pedig 30 millió dinárral több pénzel gazdálkodhat az idén. Ez százalékokban kifejezve Kishegyes esetében 78 százalékkal, Topolya esetében pedig 41 százalékkal több, mint az eredeti költségvetés – tudtuk meg az ESZR képviselőitől. Állításuk szerint a törvénynek köszönhetően a jövő évben 38 milliárd dinárral fog több jutni a szerbiai önkormányzatoknak. A közvagyon visszaszármaztatására vonatkozó törvényt is az ESZR kezdeményezésére fogadta el a képviselőház, s ennek köszönhetően az önkormányzatok bürokratikus megkötések nélkül rendelkezhetnek vagyonuk felett – mondták el a párt képviselői, majd hozzáfűzték, hogy mindkét törvény a decentralizációt szolgálja. A pártnak volt egy harmadik javaslata is, arra vonatkozóan, hogy a polgárok közvetlenül választhassák meg a polgármestert, de ezt a képviselőház nem fogadta el. Sinkovits Erzsébet szerint ez azt bizonyítja, hogy a politikai pártoknak nem felel meg, hogy a polgárok határozzák meg, ki lesz a polgármester.
– A képviselőház nem fogadta el, de még csak napirendre sem tűzte ezt a törvényjavaslatot, mert nagy ellenállást tanúsítottak mind a hatalmon lévő, mind az ellenzéki pártok. Úgy tűnik, nekik jobban megfelel, ha a pártok adják a községi elnököket, habár nagyon sok pozitív hozadéka lenne annak, ha a polgárok közvetlenül választhatnák meg – nyilatkozta az ESZR kishegyesi megbízottja. A sajtótájékoztató során még szó volt arról is, hogy a párt javasolni fogja, hogy községi szinten állítsák fel a helyi közösségek tanácsát, amely megvétózhatja a községi képviselő-testület számukra kedvezőtlen döntéseit, valamint az is a terveik közt szerepel, hogy a községek költségvetésükből 5 százalékot fordítsanak a helyi közösségekben zajló beruházásokra.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás