Egyelőre folyik a 133 éves épület bontása, a felújításhoz még hiányzik az építési engedély (fotó: Lakatos János)
A zobnaticai Törley-kastély 1878-ban épült, és noha a helybeliek kastélynak hívják, igazából egy vidéki kúria. Az épületet a pezsgő gyártásról híressé vált Törley család építette, amely a közeli Csantavérről származik. A kastély a zobnaticai komplexum egyik ékköve, legalábbis a múltban az volt, s a tulajdonosok állítása szerint a jövőben is azzá válik majd.
A múlt héten arról számoltunk be, hogy a kastélyt bontják, s a helyzet most is hasonló, mondhatni a munkálatok a héten is gőzerővel folytatódnak. A kúria teteje teljesen eltűnt, a plafon helyenként hiányzik, s a munkások immár a belső falakat verik szét. A munkálatok kapcsán Andrija Raićević, a Zobnatica Rt. igazgatójának véleményét szerettük volna hallani, de őt sem a múlt, sem ezen a héten nem tudtuk elérni. A cég nevében Fitz Ferenc nyilatkozott, aki elmondta, hogy az épület igen rossz állapotban volt, s tudomása szerint a 80-as évek óta nem fektettek a felújításába.
– Zobnaticát 2008-ban privatizálták, s az adásvételi szerződésben meghatározták, hogy a tulajdonosnak egy bizonyos összeget a turizmusba kell fektetnie. Tudomásom szerint az idei évben 600 ezer eurót kell erre célra fordítani, a Törley-kastély felújítása ennek egy része, de a további részleteket nem ismerem – mondta el Fitz, és további részleteket valóban nem volt hajlandó elárulni.
A Törley-kastély bontása, illetve felújítása kapcsán felkerestük Topolya község építési felügyelőségét is, ahol érdekes adatokat tudtunk meg a munkálatokról. Jakovljević Vidoje építési felügyelő elmondta, hogy engedély nélkül kezdtek az épület bontásához, de a felügyelőség leállíttatta a munkálatokat, mindaddig, míg nem kapnak rá engedélyt. Mivel az objektum, tekintélyes kora ellenére, nem áll védelem alatt, a tetőszerkezet és a belső falak bontására vonatkozó engedély megérkezett, s a munkálatok folytatódhattak. A munkálatok kapcsán a topolyai építési felügyelőség felvette a kapcsolatot a szabadkai Községközi Műemlékvédelmi Intézettel, ahol elmondták, hogy az épület külső része védelem alá fog kerülni, a belső rész viszont nem. Az intézet munkatársa nem tudott pontos választ adni arra a kérdésre, hogy a Törley-kastély külső része milyen fokú védelmet fog élvezni.
Jakovljević arról is beszámolt, hogy az adoptáció során építkezésbiztonsági szempontból ő fogja ellenőrizni a munkálatokat, de kérni fogja a műemlékvédelmi intézet állandó felügyeletét is. Elmondása szerint erre azért van szükség, hogy a munkások nehogy túlzásba vigyék a bontást.