2024. július 17., szerda

A felháborodott részvényesek

Tiltakozó gyűlést tartottak Topolyán több vajdasági település kisrészvényesei

A privatizációk rosszul sikerültek, s egyes személyek meggazdagodását szolgálták – állítják a kisrészvényesek. A legmagasabb szinten fogják kérni a felelősök megbüntetését, s járandóságaik kifizetését.

A topolyai kisrészvényesek hétfői tiltakozó gyűlésének az egykor komoly értékeket képviselő gyárak, szövetkezetek elherdálása, elértéktelenítése volt a témája. Ennek tükrében furcsa kontextust adott a 18 órakor kezdődő eseménynek, hogy előtte háromszor is felcsendült az Internacionálé. Az ülésre mintegy 300 kisrészvényes érkezett Vajdaság több mint 10 helységéből, és jelen volt Veselin Muhadinović, a Vajdasági Kisrészvényesek Szövetségének elnöke is. Ez a nemrég alakult szervezet mintegy 30 részvényes egyesületet tömörít, és a topolyai kisrészvényesek is tagjai. Az egybegyűlteket Branislav Janjušević, a topolyai kisrészvényesek szervezőbizottságának elnöke üdvözölte, és elmondta, hogy megmozdulásaik száma szaporodni fog, és egyre határozottabban fognak fellépni a korrupció, valamint a szervezett bűnözés ellen. Az elnök szerint mindkettő a rosszul sikerült privatizáció jellemzője, s néhány egyén kisajátította az egykori kollektívák tulajdonát. Janjušević Topolya kapcsán is elszomorító adatokat említett, pl. hogy egykor 16 ezren dolgoztak a községben, jelenleg pedig mindössze 6 ezren. Kihangsúlyozta, hogy ebben az helyi vezetőség is vétkes, s azt is megemlítette, hogy annak képviselői nem jöttek el az ülésre. A tiltakozó gyűlésnek összesen 15 felszólalója volt Vajdaság különböző helységeiből, s többségében a privatizáció során szerzett rossz tapasztalataikat osztották meg társaikkal. Veselin Muhadinović is felszólalt, és többek között a közös fellépés fontosságáról beszélt.

A kisrészvényesek követelésiket 7 pontba foglalták össze, amiket továbbítani fognak a köztársasági, a tartományi és a helyi hatalomnak. A több, mint két órán át tartó gyűlésnek várhatólag hamarosan lesz folytatása, és a kisrészvényesek helyi, regionális, valamint tartományi szinten fogják egyeztetni további lépéseiket.

A kisrészvényesek követelései

1. A rosszul sikerült és gyanús privatizációk felülvizsgálata, valamint az adásvételi szerződések felbontása.

2. A rendőrség és az ügyészség vizsgálja ki, hogy kinek van köze a magánosított kollektívák körüli visszaélésekhez, és a bűnösöket vonják felelősségre.

3. A részvények árát fizessék ki piaci áron, a csődbe ment cégek kisrészvényeseit pedig kárpótolják, munkaévenként 200 euróval.

4. A privatizált cégek egykori és mostani alkalmazottainak fizessék ki az elmaradott béreiket és egyéb járandóságaikat, valamint a részvények után járó jutalékot.

5. Konfiskálják a korrupcióval és bűnözéssel szerzett vagyont, s ebből az összegből fizessék ki a kisrészvényeseket.

6. Változtassák meg a privatizációs törvényt, a szövetkezeti földeket pedig kapják vissza a szövetkezeti tagok.

7. Változtassák meg a csődtörvényt is, mert a csődigazgatóknak óriási szerepük volt a vállalatok vagyonának elherdálásában.