2024. július 17., szerda

Segítség a tanároknak

A gunarasi általános iskola jelentős összeget nyert egy inkluzív oktatással foglalkozó pályázaton

A gunarasi iskolában 4-5 gyereket érint az inkluzív oktatás (fotó: Lakatos János)


Elmondható, hogy az inkluzív oktatás bevezetése nehéz feladat elé állította az oktatásban dolgozókat. A tanárok többsége nem kapott kellő felkészítést a különleges igényekkel rendelkező gyerekek oktatására, és a pedagógus-asszisztensek alkalmazása sincs még megoldva. A gunarasi Dózsa György Általános Iskola Topolya községben elsőként jelentkezett az inkluzív oktatás bevezetésével foglalkozó Bils pályázatra.

– A pedagógusoknak nem sok tapasztalata van az inkluzív oktatás terén, ezért jelentkeztünk erre a pályázatra, ahol 4000 eurót nyertünk – mondta el Csikós Hermina, a Dózsa György Általános Iskola igazgatónője. Arról is beszámolt, hogy a pályázatnak a szülők bevonása is a részét képezi.
– A pályázat magában foglalja azt a lehetőséget is, hogy fórumokat tudunk szervezni a szülőknek, hogy jobban megismerjék és elfogadják ezt a helyzetet. Emellett szakembereket tudunk hívni, hogy előadást tartsanak erről a témáról, és testvériskolát kereshetünk, amely már rendelkezik tapasztalatokkal e téren. Nem utolsósorban eszközöket tudunk vásárolni az efféle tanítás meghonosításához – tudtuk meg az igazgatónőtől. A gunarasi iskolában már a tavalyi évben bevezették az inkluzív oktatást, de még mindig kezdeti fázisában van – derült ki Csikós szavaiból.

Csikós Hermina igazgatónő


– Tulajdonképpen még kezdeti fázisban vagyunk, mert a pedagógusok csak egy-két képzést kaptak ezzel kapcsolatban. Mondhatni, még mindig nem kristályosodott ki teljesen, hogy mi a teendő az inkluzív oktatás kapcsán. Szerencsére tapasztalat pedagógusaink vannak, akik a pszichológusnő segítségével feltalálták maguk. Folyamatosan felmérjük a gyerekek képességeit, és akinél szükség mutatkozik rá, azokat áttesszük az inkluzív, vagyis csökkentett programra. Természetesen, ebbe a szülőket is bevonjuk – mondta. Gunarason főleg az alsós osztályokban mutatkozik szükség az inkluzív oktatásra, összesen 4-5 diákot érint a program. Ez nem sok gyerek, de a külön foglalkozás így is problémát jelent a tanároknak, mivel az oktatási minisztérium még nem biztosította a feltételeket pedagógus asszisztensek alkalmazásához. Gunarason erre is találtak ideiglenes megoldást – tudtuk meg az igazgatónőtől:
– A pedagógusok úgy segítik egymást, hogy amelyik tanárnak vagy tanítónőnek épp nincsen órája, az bemegy segíteni a kollégának, hogy tudjon külön is foglalkozni az érintett gyerekkel.