2024. november 23., szombat

Mindenképpen folytatódik

Az idősek otthoni ellátásának tapasztalatai a kishegyesi községben – Óvatosan kell elmozdulni a piaci törvényszerűségek irányába – Mind többen igényelik ezt a fajta ellátást

Gordana Radulović


Négy évvel ezelőtt, a községi szociális stratégia kidolgozása során kristályosodott ki, hogy az idősek szívesen fogadnák a gondoskodást, de nem szívesen hagynák el megszokott környezetüket, más szóval a házi gondozás valamilyen formáját választanák legszívesebben, amíg önmagukról tudnak egy kicsit gondoskodni.

– Ehhez az igényhez kellett megtalálni a megfelelő ellátási formákat, és így alakult meg 2008-ban a Caritas és az önkormányzat által támogatott idős emberek ellátása egy házi gondozóval, háziasszonnyal és egy gondozó egészségügyi nővérrel. Ehhez természetesen hozzá kell adni az önkénteseket, a Női Fórum, a Caritas és a közösség részéről. 2009-ben két pályázatot is nyertünk, és kibővítettük a szolgálatot még egy falugondnokkal is, és kiterjesztettük a szolgáltatást a másik két településre is. A három település három különálló világ és három kultúra, és gyakran azt próbálták elhitetni, hogy az adott településen nem igényelnek ilyesfajta szolgáltatást. Aztán kiderült, hogy de mennyire igénylik. 2010-ben nyertünk egy pályázatot a minisztériumnál is, és ekkor a munkatársak köre 7-re bővült, ketten dolgoznak Szikicsen és ketten Bácsfeketehegyen. Az évi költségvetésünk jelenleg 5,5 millió dinár, és ebből az önkormányzat 1 milliót fedez – mondja a szociális projektum fő koordinátora Gordana Radulović.

A program anyagi oldalának fedezéséhez az év végéig van meg a pénz, de a koordinátor biztos abban, hogy a programnak folytatódnia kell, hiszen igazolta létjogosultságát, az egykori idegenkedés után ma már várólisták vannak.

– Az anyagi gondokat latolgatva azt már megállapítottuk, hogy a programnak mindenképpen folytatódnia kell. Ha nem kapunk más támogatást csak a községit, akkor is és meglátjuk, hogy ebbe mit tudunk majd nyújtani. Beszélgettünk arról a Caritas és a Női Fórum képviselőivel is, hogy a szolgálat pénzellátásában el kell mozdulni a piaci viszonyok felé, vagyis a szolgáltatás élvezői részéről kérni kell majd a hozzájárulást, de mégsem szabad megfeledkezni a szociális érzékenységről. Nagyon óvatosan kell majd tehát lépnünk, mert tudvalevő, hogy milyen szociális kategóriáról van szó – mondja Gordana Radulović.

A szolgálat pillanatnyilag mintegy 140 embert lát el a községben, és a főkoordinátor szerint ettől többet már fizikai képtelenség vállalni. A hét ember ugyanis havonta 210 látogatást bonyolít le.

– Legalább húsz ember van még várólistán, és az ő esetükben is indokolt lenne az ellátás, de egyelőre nem tudjuk őket vállalni. Ha sikerülne előteremteni annyit, mint az idén, az szűkösen lenne elegendő a jövő évre. Számunkra ez esetben is az jelentené a legtöbbet, ha megkapnánk az uniós tagjelöltséget, mert akkor hozzáférésünk lenne olyan uniós alapokhoz, amelyek pályázatain most még nem indulhatunk – mondja Gordana Radulović, hozzátéve, hogy az idősekről való gondoskodás formáiról az egész társadalomnak komolyan el kellene gondolkodnia, mert a lakosság elöregedőben van, amit mi sem bizonyít jobban, mint az, hogy a kishegyesi községben a legújabb adatok szerint harminc százalék felett van a 65 év feletti lakosok száma.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás