Könnyen lehet, hogy a műtrágya csak harmadát éri annak, amennyit a termelő kifizet érte (fotó: Lakatos János)
A mezőgazdaságban aktuális az őszi szántás és a fejtrágyázás. Az alacsonyan tartott terményárak és a drága mezőgazdasági hitelek arra kényszerítik a termelőket, hogy a műtrágya beszerzését is a lehető legolcsóbban oldják meg. Néha ez igen kockázatos is lehet, ezt példázza 9 kishegyesi termelő esete is. Egy viszonteladótól közösen vásároltak 47 tonna hazai gyártású műtrágyát, jutányos áron, igen kedvező fizetési feltételek mellett. A környéken 35–45 dináros áron forgalmazzák 15x15x15-ös alaptrágya kilogrammját, ők viszont 29 dinárért kapták el. Egyikük hallott róla, hogy az olcsó műtrágyák minősége nem mindig üti meg a mércét, ezért mintát vitt a topolyai Mezőgazdasági Intézetbe, ahol elvégezték az analízist. Az eredmény minden várakozást alulmúló volt, mondhatni olcsó műtrágyának híg a leve, pontosabban a hatóanyag-tartalma. Az alaptrágya 15 tömegszázalék nitrogént, valamint ugyanennyi foszfort és káliumot kell, hogy tartalmazzon. Ez esetben a nitrogén tömegszázalék aránya 5,57, a foszforé 6,07, a káliumé 5,24 volt, vagyis a műtrágya a szükséges hatóanyagoknak mindössze harmadát tartalmazta.
A 9 kishegyesi földművesnek szerencséje volt, mert a viszonteladó becsületesnek bizonyult, és visszavette a szabadkai gyártótól származó műtrágyát, amely nagyon könnyen a földekre kerülhetett volna. Kishegyes és Topolya községekben viszont a gazdák többsége nem végeztet műtrágya-analízist, így csak Isten és a gyártók tudják, hogy mi minden kerül ki a földekre.
Az eset kapcsán szerettük volna megkérdezni az analízist végző topolyai Mezőgazdasági Intézet munkatársait, hogy találkoztak-e más hasonló esettel is, de amint elmondták, ők nem számítanak referens laboratóriumnak, valamint a beadott mintákat bizalmasan kezelik, így nem adhattak ki ezzel kapcsolatos információkat. Annyit azért megtudtunk tőlük, hogy a jó termés érdekében érdemes megvizsgáltatni a termőföld összetételét, valamint elemeztetni a műtrágyát, főként, ha olcsón jutott hozzá a gazda.