2024. július 17., szerda

Igazi gazdabolt is lesz

KISHEGYES

A falu szélén levő körtefa ültetvény (fotó: Papp Imre)


A mezőgazdasági birtokok privatizálását követően szinte mindenütt megszűntek a kereteikben működő helyi takarmánykeverők. Erre a megüresedett területre léptek be az újonnan alakult takarmánygyárak, s hihetetlen gyors felfejlődésük bizonyítja legjobban, hogy folyamatos az érdeklődés a jó minőségű takarmány iránt.

– A mi nagykereskedelmi vállalatunk is egy ilyen takarmánygyár termékeinek forgalmazására alakult hat évvel ezelőtt. A csantavéri gyár ugyanis saját szervezésében már nem tudta ellátni az egész szerbiai piac ellátását, ezért körzeteket alakított ki, s mindegyikben egy-egy nagykereskedelmi cég látja el termékeivel a boltokat. Ezért kellett felépítenünk a topolyai úti telephelyünkön a tárolókat. Először 17 bolt ellátásával indultunk a kishegyesi, szenttamási, verbászi és kulai községben, ma már 50 – 60 takarmánybolt és állatfarm ellátását bonyolítjuk le – mondja Molnár Miklós, a cég tulajdonosa és vezetője.

Négy éve vették meg Kishegyesen a Topolyai úton levő területet, ahol három nagy raktárhelyiséget építettek fel.

– A harmadik egy úgynevezett síktároló, amelyben kukoricát tartunk. Bizonyos mennyiséget mindig felvásárolunk, tisztítjuk, csomagoljuk, és ezt is szállítjuk az üzletekbe. Ott, ugyanis, ahol kevés kukorica terem, ezt is a takarmányboltokban vásárolják, mint minden más takarmányt. Dél-Szerbiában és Kosovóban sok ilyen hely van. Még egy komolyabb építkezést tervezünk. Kell ugyanis egy irodaház, amelynek földszintjén szeretnénk kialakítani egy igazi gazdaboltot, ahol a termelő nemcsak a takarmányokat vehetné meg, hanem a vetőmagot is, a vegyszereket, a műtrágyát, és szeretnénk még akár szerződéskötésekkel is foglalkozni, ha találunk érdeklődőt egy-egy kultúra termesztésére – mondta a cégvezető.

A vállalkozás harmadik területe a gyümölcstermesztés.

– Négy éve vásároltunk egy négyhektáros területet a falu szélén, körülkerítettük és 2500 körtefát meg 600 mogyorófát telepítettünk. Az első komolyabb termés az idén volt, de jövőre már teljes termés várható 15–20 tonna körül. Az idei termés nagy részéből pálinka lett. A gyümölcsösünket is szeretnénk bővíteni, mert meglesznek a feltételek a tárolásra ,de ugyanígy megvannak a gépeink a telepítésre is, már szolgáltatásokat is végeztünk velük a nagyobb fásítások idején. Az egyszerű paraszti logikát követve a cég úgymond több lábon áll, de el kell mondjam, nagyon fontos, hogy az ország egyik legnagyobb takarmánygyára áll mögöttünk, és ezzel a bevételünk nagy része is biztosított – közölte Molnár Miklós.