2024. július 17., szerda

Itt az ősz, itt az ösztöndíj

Idén is kétféle önkormányzati támogatásra jelentkezhetnek az egyetemisták – A matematikus és a biokémikus szakra lehet kiemelt ösztöndíjat kapni

Pénteken zárul a topolyai község egyetemisták számára kiírt ösztöndíjpályázata. Az önkormányzat 2003 óta támogatja ily módon a hallgatókat, de a program az évek során némileg változott.

– Az első évben mindenki egyforma összeget kapott, de ez a későbbiekben változott. Hoztunk egy szabályzatot, ami alapján a különböző szakokat különbözőképp pontozzuk. Öt éve bevezettük a kiemelt támogatást hiányszakmákra, ezekből jelenleg is hiány van a községben. A kiemelt ösztöndíjnak köszönhetően 10 egyetemista számára már munkát is találtunk – mondta el Bábi Attila polgármester, aki szerint az ösztöndíj összege is motiválta a hallgatókat.
– A kiemelt ösztöndíj 10 ezer dinárt vagy ennél nagyobb összeget jelent havonta, évi 9 alkalommal. Ez motiválta a gyerekeket, hogy a hiányszakokat válasszák, ha befejezik, akkor pedig 5 évet a község területén lévő intézményekben kell dolgozniuk. Erre szerződés kötelezi őket – tudtuk meg Bábitól. A kiemelt ösztöndíjprogram idáig a nyelvtanárokat és a gyógyszerészeket részesítette előnyben, ám ez az idén változott.
– Az ösztöndíjprogramnak köszönhetőn sikerült megoldanunk a nyelvtanárok és a gyógyszerészek hiányát. Az okleveles gyógyszerészek hiánya nagy gondot jelentett, emiatt nem működtek rendesen a falusi illetve a városi gyógyszertárak. Ez a probléma megoldódni látszik, 3 gyógyszerészt már alkalmaztunk, de még mindig vannak olyan gyógyszerésztan hallgatók, akik ösztöndíjat kapnak. Az idei évben az ösztöndíjat odaítélő bizottság döntése nyomán a matematikus és a biokémikus szakmákra lehet kiemelt ösztöndíjat kapni. Egyrészt az általános iskolákban és a középiskolákban kevés a matematikatanár, másrészt a laboratóriumban dolgozóknak is oklevéllel kell rendelkezniük, így az egészségház javaslatára a biokémikusokat is bevettük a kiemelt ösztöndíjprogramba – mondta el lapunknak a polgármester, majd arról is beszámolt, hogy nem csak első éves hallgatók jelentkezhetnek a kiemelt ösztöndíjra. Egyetlen feltétel, hogy az érintettek az egyetem befejezése után 5 évig a község terültén dolgozzanak. Bábi szerint ez némi előnyt is jelent, hiszen ezek a fiatalok az iskola befejezése után munkát kapnak.
Az elmúlt nyolc évben összesen 9 nyelvtanár, 4 defektológus és 3 gyógyszerész részesült kiemelt ösztöndíjban. Tavaly a község kb. 4 millió dinárt költött ösztöndíjakra, ebből 9-en kaptak kiemelt ösztöndíjat és 127-en hagyományosat.