2024. november 23., szombat

Az együttélésnek nincs alternatívája

Tolerancianapi ünnepség Topolyán – Átadták az idei Toleranciadíjakat – Posztumusz díjat kapott Srđan Aleksić

A zsűri és a díjazottak, valamint Egeresi és Pajtić (Lakatos János felvétele)

Az idei díjkiosztó ünnepségre Topolyán, a Művelődési Ház mozitermében került sor tegnap 11 órakor. A rangos tartományi elismerést idén ötödik alkalommal ítélték oda.

A díjat Dinko Gruhinjić, Mihail Ramač és Borka Pavićević összetételű zsűri ítélte oda a beérkezett javaslatok alapján. Ez alkalommal Tolerancia-díjban részesült Mirjana Karanović, színművész, posztumusz Srđan Aleksić úszó és amatőr színész, valamint Bácspetrőc (Bački Petrovac) község. Kozma Tibor, a Toleranciatábor fiatal munkatársa különdíjat kapott, Mirko Đorđević, író-publicista pedig a Vajdasági Független Újságíró Egyesület díját érdemelte ki.

Az átadási ceremónia egy toleranciáról szóló kisfilm bemutatásával kezdődött, majd Dinko Gruhonjić, tavalyi díjazott és a VFÚE elnöke, Mirko Đorđević, Rade Aleksić, az elhunyt Srđan Aleksić édesapja, valamint Mirjana Karanović a toleranciáról és demokráciáról beszélgettek, saját tapasztalataikon keresztül. A beszélgetés legmeghatóbb pillanata az volt, amikor Aleksić úr a 90-es években meggyilkolt fiáról beszélt, akik Trebinjeben öltek meg, mert megvédte egy bosnyák nemzetiségű szomszédját.

A díjak átadását megelőzően Bábi Attila, a házigazda Topolya polgármestere üdvözölte a vendégeket, majd Egeresi Sándor, Bojan Pajtić és Borka Pavićević szólaltak fel. A díjakat a tartományi képviselőház elnöke és a tartományi kormányfő adták át a díjazottaknak. Az átadási ünnepség végén óvodások szavaltak a Vajdaságban élő népek nyelvein.

Az eseményt követően Egeresi Sándor, a Tolerancia-díj fővédnöke elmondta, hogy büszke nemzetiségére, de tiszteletben tartja a többi itt élő nációt is.

– Tény és való, hogy én egy nagyon büszke magyar ember vagyok itt a Vajdaságban, de azzal vádolnak, hogy veszítem az önazonosságomat, az identitásomat, amikor toleráns vagyok a más nemzetiségű polgártársaink iránt. Ez nem igaz! Tisztelem és becsülöm a velünk élő más nemzetiségű polgártársainkat, de azt nem engedem meg, hogy a saját népemet, magyarságomat, akárki megsértse, megalázza. Ez már nem tolerancia. Tolerancia az, amikor vajdasági magyar emberként büszkén kiállok a közösségemért és Vajdaságért, ugyanakkor tisztelem és becsülöm a velünk élő más nemzetiségű polgárokat is – nyilatkozta Egeresi, majd elmondta, hogy a toleranciaprogramokra ma is valós szükség van, mint azt a temerini példa is bizonyítja.

– Eggyel tisztában vagyok, az együttélésnek Vajdaságban nincs más alternatívája. Ezt kell nekünk megőriznünk és megbecsülnünk – hangoztatta az elnök.




A különdíjas

Idén a Toleranciatábor fiatal munkatársa, Kozma Tibor Tolerancia-különdíjat kapott. Kozmát a tábor résztvevői javasolták a díjra, s amint a díjátadó után elmondta, meglepte a dolog.

Kozma Tibor a különdíjjal

– Őszintén szólva, nagyon meglepett ez a döntés, mert eddig minden évben úgy dolgoztam a Toleranciatáborban, ahogyan ezután is fogok: minden erőmet, energiámat belefektettem – mondta el Kozma, aki szerint tettei eltörpülnek a többi díjazottéhoz képest.

– Még most is azon gondolkozom, hogy mit tehettem, amivel ezt kiérdemeltem. A többi díjazott mellett én úgy érzem, nem is érdemeltem meg ezt a díjat, mert nem tettem semmi kimagasló dolgot, csak a táborban dolgozom – mondta, s azt is hozzáfűzte, hogy ennek ellenére nagyon örül a díjnak, hiszen roppant fontos dolognak tartja a toleranciát.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás