2024. július 17., szerda

Előtérben a szerveződés

A gazdaságok felaprózottsága szervezettséget követel

Bácsi Gábor



A bácsfeketehegyi Gazdakörben január második hetében kezdődnek a téli előadások
A bácsfeketehegyi Gazdakör szokásos téli előadásainak programja Bácsi Gábor vezetőségi tag szerint nagyjából összeállt, a szerda esti találkozások első programja a tervek szerint január 11-én lesz, és márciusban addig tartanak, amíg meg nem kezdődnek a tavaszi munkálatok.

– Már most megkezdhetnénk az előadásokat, de tapasztalatból tudjuk, hogy ilyenkor az ünnepek előtt sem a gazdák, sem pedig az előadók nem jönnek szívesen. Ami a témaköröket illeti természetesen az idén is foglalkozunk a növénytermesztés és az állattenyésztés időszerű kérdéseivel, a gazdaságpolitikai témák közül azzal, hogy milyen támogatások és pályázatok várhatóak a mezőgazdaság szempontjából, és természetesen legalább egy vagy két összejövetelt szentelünk a kommasszáció kérdéseinek megvitatására. Néhány céget is meghívunk, olyanokat amelyek újratermelési anyagokat forgalmaznak. Azt szeretnénk elérni, hogy a Gazdakörben összeírjuk az igényeket, és hogy a nagyobb mennyiség miatt a termelők olcsóbban kapják meg az árut. Mi gazdasági tevékenységet nem folytathatunk, tehát nem is kereskedhetünk, mert civil szervezet vagyunk, de ilyen formában elősegíthetjük a kapcsolatteremtést a termelők és a forgalmazók között – hallottuk Bácsi Gábortól.
A téli előadásokon azonban ezúttal is, akárcsak korábban szó esik a szerveződési formák kialakításáról.

Bácsfeketehegy

– A mi földműveseinknek sosem volt erős oldala a szerveződés. Mindenki szeretne független maradni és nem elköteleznie magát. Csakhogy a körülmények megváltoztak, és menthetetlenül szükség van az együttműködés formáinak kialakítására. Ezt többi között a birtokok felaprózottsága is diktálja, de a piaci körülmények is. Az árak, mint az gyakran megtapasztalhattuk, bizony időnként nagyon ingadoznak. Ezt csak úgy lehet kivédeni, ha szerződéseket kötünk a feldolgozóval, amelyben rögzítjük az árat. Így már sokkal biztonságosabb, kiszámíthatóbb lehet a termelés. Tudatára kell ébrednünk, hogy az állam a jövőben sem lép mindig közbe a piaci viszonyok rendezését illetően, ezért van szükség a jobb szervezettségre. De szükség van az egymás közti együttműködés formáinak megteremtésére is. Például a géppark kérdésében. Egy szempontból túlgépesítettek a gazdaságaink (traktorból például rengeteg van), de elavultak a gépek, az olcsóbb termelést elősegítő berendezések viszont nagyon drágák. Ezt csak úgy lehet megoldani, hogy több család összeáll, és közösen vásárolnak egy gépet. Az ilyen együttműködési forma Vajdaságban már több helyütt működik. Szeretnénk valamivel többet foglalkozni az állattenyésztéssel is, mert a vágóállat és a tej iránt is nőtt az érdeklődés. Mi korántsem használjuk ki a lehetőségeinket, hiszen mezőgazdasági bevételeinknek mindössze 30 százalékát teszi ki az állattenyésztésből származó jövedelem, a fejlett világban ez az arány több mint 60 százalék. Stabil viszonyokat ezen a téren is csak hosszútávú együttműködéssel érhetünk el. Lehetőséget adunk végül a helybeli feldolgozóknak is, hogy felkínálják az együttműködést a termelőknek, az új malomnak, a hűtőháznak, a gépállomás helyén működő vállalatnak, de a horgosi paprikafeldolgozónak is. Ők mindannyian partnereket keresnek a termelésükhöz – mondta Bácsi Gábor.