Országunk még nem tagja az Európai Uniónak, viszont már részt vehet az úgynevezett Erasmus-programban, melynek egy állomását Topolyán, a mezőgazdasági középiskolában tartották meg a múlt héten. Dr. Horváth Zsolt igazgató elmondta, második alkalommal pályáztak sikeresen az Erasmus-programban. Három ország három iskolájában közösen valósítják meg a felvázolt elképzeléseket, melyek a digitális kompetenciák fejlesztését célozzák, de az együttműködés ennél is sokrétűbb. A projekt várható eredményei közé sorolható 75 tanegység digitalizálása magyar, szerb és román nyelven, ez magába foglalja az anatómiai preparátumok elkészítését, az egészségügyi műveletek bemutatását, ötvözve az IKT lehetőségeivel, illetve a digitális együttműködés lehetőségeinek kutatását az eTwinning segítségével a tanulók és szaktanárok részére.
A projekt ötletgazdája és koordinátora dr. Pósa Attila a Topolyai Mezőgazdasági Iskola és Diákotthon részéről Szerbiából, partnerintézmény a Közép-Magyarországi Szakképzési Centrum váci Táncsics Mihály Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium Magyarországról, illetve a gyergyószentmiklósi Batthyány Ignác Szakgimnázium állategészségügyi szakos tanulói és tanárai Romániából. A projektet az Európai Unió 60.000 eurós kerettel támogatja az Erasmus+-programból. November 13-a és 15-e között Topolyán tartották meg az Erasmus+ EXOTERIC kisléptékű partnerségi együttműködés szerbiai találkozóját. A projekt célja a digitális átállás az állategészségügyi oktatás terén. A találkozón a tanulók az iskola tangazdaságán kívül a bácsföldvári Muzslai-farm vendégei voltak, ahol a robotfejőgép működését digitalizálták, majd ellátogattak Újvidékre, megtekintették Péterváradot is. Pénteken csoportos műhelymunkát tartottak az iskola konferenciatermében, dr. Pósa Attila vezetésével, illetve a partneriskolák tanárainak vezetésével közösen, az internet segítségével a tanulók szakmai prezentációkat készítettek.
Blenesi István, a gyergyószentmiklósi különítmény egyik tanára elmondta, a sebészi beavatkozás előkészületeit vázolták közösen. Sok tapasztalattal gazdagodtak szerbiai itt-tartózkodásuk idején. György Tímea, a váci iskola tanára közölte, a topolyai kollégáikkal régebb óta fenáll az együttműködés, az erdélyiekkel most ismerkedtek meg. A digitális kompetenciák az oktatás jövőjét is meghatározzák, erre fektetik a projekten belül a hangsúlyt.
Pálfalusi Adél, a váci iskola lovász szakának tanulója szerint az összes témakör, amit feldolgoztak, hasznos a tanulmányai folytatása szempontjából. Jánosi Adorján, a gyergyószentmiklósi különítmény diákja pedig azt is elmondta, hogy családi gazdaságukon is tartanak szarvasmarhákat, tetszett neki mindaz, amit itt látott, mert új tapasztalatokkal gazdagodott. Gál Tamás szintén gyergyószentmiklósi, és közölte, szeretne állatorvosnak tanulni. Véleménye szerint az itt megszerzett tapasztalatokat jól hasznosíthatja a jövőben.
Nyitókép: Közös műhelymunka az állategészségügyi oktatás terén a topolyai iskola tangazdaságában (Fotó: Facebook/Mezőgazdasági Iskola és Diákotthon)