2024. szeptember 1., vasárnap

Halasítanak, fásítanak

Több mint két tonna kétnyaras ponttyal gazdagodott a Topolyai-tó halállománya. A tópart rendezése pedig már hetekkel ezelőtt megkezdődött. A sporthorgászok és az önkéntesek fásítanak, rendezik a tópartot.

A muzslyai halgazdaságból érkezett pontyokkal történt idei halasítás a szélmalomnál kezdődött meg kedden délután. A helyszínen a sporthorgászok és a szemlélődők mellett jelen volt Szatmári Adrián, Topolya község polgármestere, és elmondta, hogy ebben az évben 990 ezer dinárt irányoztak elő halasításra, és ebből két és fél tonna kétnyaras pontyot vásároltak. Hozzátette még, hogy véleménye szerint a sporthorgászat Topolya község idegenforgalmi kínálatának nagyon fontos része máris, és még inkább az lehet a jövőre nézve is. Erről tanúskodik a többi között az a tény is, hogy a tavalyi évben 650 éves horgászengedélyt sikerült értékesíteni.

A polgármester hangsúlyozta, hogy az idegenforgalom továbbra is kiemelt jelentőségű az önkormányzat számára, ezért minden évben biztosítanak eszközöket a halőrszolgálat működtetésére és korszerű eszközökkel történő felszerelésére. A tervek szerint hamarosan hőkamerát is vásárolnak, mely sokban segít majd a terület hatékonyabb felügyeletében. Terepjárót és ruházatot már korábban biztosítottak a szolgálat részére. A polgármester emlékeztetett rá, hogy 2017-ben lett védetté nyilvánítva a tó és annak környéke, 2018-ban kikiáltották a horgászvizet is, azóta pedig minden évben a költségvetésben is eszközöket irányoznak elő halasításra.

Küszöbön a fürdési idény. Évek óta kedvelt fürdőhelye nemcsak a helyieknek, hanem a vidékieknek és külföldieknek is a tiszta vizű tó rendezett strandja. A polgármester elmondta, hogy a közeljövő tervei között szerepel a strandrész felújítása, melynek keretében az első mólót szeretnék teljesen felújítani, mivel már annyira tönkrement, hogy használhatatlan. A többi mólót pedig kisebb javításokkal még alkalmassá lehet tenni a küszöbönálló idény kihívásaira.
A polgármester az autóskempingről elmondta, hogy eddig már odavezették az áramot és a vizet, elkészült a recepciónak szánt beléptetőkapu és a közös illemhely is. Rámutatott arra is, hogy nagyon sok autó parkol a parthoz egészen közel, a napozókat, pihenőket is zavarva időnként, ezért szeretnék majd a jövőben elválasztani azt a részt.

Szatmári elmondta, hogy maga is szenvedélyes sporthorgász. Ha ideje engedi, akkor gyakran jár kikapcsolódni a tópartra, melyre igazi kincsként tekint, és mindenkit arra kér, hogy a jövőben is vigyázzunk rá.
Mile Antunović halőr, a Jezero – Tó Környezetvédő Sporthorgász-egyesület elnöke arról nyilatkozott, hogy folyamatosan fásítanak a tó környékén is, és ugyanezen a napon mintegy száz saját nevelésű fűzfacsemetét és harminc kocsányos tölgyet ültettek el a tóparton. Örömmel állapította meg, hogy sok fiatal is bekapcsolódott a munkába. Azt is elmondta, hogy az éves engedély kiváltása mellett lehetővé teszik, hogy napi horgászengedély is kiváltható legyen, ha valaki csak átutazóban áll meg itt, vagy egy-egy alkalommal szeretne horgászni.

Linder Zoltán, az egyesület elnökségi tagja rámutatott, hogy a védetté nyilvánításnak és a fokozott ellenőrzésnek köszönhetően jelentősen sikerült visszaszorítani az orvhalászatot, de még mindig van rá példa, hogy próbálkoznak. A napokban sikerült néhány személyt tetten érni, és átadták az esetet a belügyi szerveknek, akik a továbbiakban lefolytatják az eljárást.