2024. július 17., szerda

Vissza a gyökerekhez!

Ünnepség és tájházavató a Firityháziak III. Találkozóján

A Törökkanizsa melletti kis faluban, Firityházán vasárnap délután tartották meg a Firityháziak III. Találkozóját. Az ilyenkor, Szent Mihály napján esedékes falubúcsú alkalmából megtartott ünnepi szentmise után sort kerítettek a tájházzá átalakított Ricze-ház megnyitójára. A szép számban összesereglett helybelieket és a hazalátogató egykori firityháziakat Újhelyi Nándor, a törökkanizsai képviselő-testület elnöke üdvözölte, majd Jerasz Anikó, az MNT tagja, a Magyar Összefogás jelöltje és Orosz Urbán Csilla, a Törökkanizsáért Egyesület elnöke a piros szalag átvágásával megnyitotta a látogatók előtt a falu bejáratánál álló régi parasztházban kialakított tájházat. A renoválás és berendezés alatt álló Ricze-házban első alkalommal egy érdekes fotódokumentum-kiállítás fogadta a látogatókat, régi képekből, újságcikkekből és egyéb dokumentumokból állítottak össze egy kiállítást a szebb napokat látott Firityháza mindennapjairól.

A Firityháziak III. Találkozója alkalmából a szervezők művelődési műsorral kedveskedtek a faluból elszármazottaknak, Szemeréd Krisztián verset mondott, Faragó Zsófiától pedig Cs. Simon István Udvaros az enyészetben című kötetéből a Hangtalan hangszerek című, Firityházához kapcsolódó visszaemlékezését hallhatta az ünneplő közönség, akiket az esti órákba nyúló mulatságon Keszég Ákos és a Fokos zenekar szórakoztatott.

A Ricze család egyik leszármazottja ajándékba adta a tájházzá alakított parasztházat, amellyel kapcsolatban Újhelyi Nándor a következőket mondta:

Jómagam is, a családom firityházi származású, gyermekkoromban sok időt töltöttem a faluban nagyszüleimnél, személyes kötődésem, a gyökereim ide vezetnek. A falunk, Firityháza sorsa az egész vajdasági magyarság, különösen a bánáti falvak sorsát tükrözi, amelyek a múlt század hetvenes éveinek iparosodása folytán kiürültek, és ez a folyamat sajnos még napjainkban is tart. Az iskola bezárása után nem maradt más hátra, mint hogy a fiatalok elköltözzenek a faluból.

Fontos, hogy visszatérjünk a gyökereinkhez, sokaknak már sajnos nincs hová visszatérni, az idős falusiak meghaltak, a volt családi házaikat eladták. A Ricze-házban, amely a falusi parasztházak stílusában készült, emléket szeretnénk állítani egy olyan falunak, amely mára szinte már nem is létezik. A XXI. század elején, nyugati mintára az emberek fokozatosan visszatérnek a falvakba, fontos, hogy tudjunk nyitni az új elvárások, például a faluturizmus irányába.

A tájház udvarán diófát ültettek, amely egy új kezdet jelképe a firityháziak életében.