2024. július 16., kedd

Arzén a csapvízben

TEMERINI GONDOK

Városaink és falvaink kommunális közösségi gondjaival foglalkozó sorozatunk mostani részében a temerini községben uralkodó helyzetet térképezzük fel. Sorra vesszük az utak, az utcák, a dűlőutak állapotát, szólunk az ivóvízellátásról és a szennyvízgondokról, de felvetjük az egészségüggyel és a közbiztonsággal kapcsolatos kérdéseket is.

A temerini község Vajdaság szívében helyezkedik el, a helybeliek nem kis önteltséggel gyakran a világ közepének is nevezik. A községhez három település és négy helyi közösség tartozik. A község központi településén két helyi közösség van.

UTAK, JÁRDÁK

Temerinen két regionálisnak számító út halad át. Az egyik észak–dél, a másik kelet–nyugat irányban szeli át a várost. Ennek karbantartásáról a Bačkaput visel gondot. Az utcákban levő utak helyi útnak számítanak, ezeket a helyi közösségek építtették, karbantartásuk pedig a helyi közösségekkel fele-fele arányban a községi hatáskörbe tartozik, és a Kiépítési és Településrendezési Igazgatóság feladata. Temerinben nincs olyan utca, ahol ne lenne aszfaltos út és betonjárda.

Az Első helyi közösségben, amely a város központi részének számít, a kilencvenes évekre már minden akkor létező utcában aszfaltos út volt. Időközben az utak rongálódtak, kátyúsak lettek. Az elmúlt ősszel mintegy ezer négyzetméter kátyút tömtek be, de a kemény tél vagy a rosszul végzett munka következtében újra kátyúsak lettek az utak. Vonatkozik ez különösen a Népfront utcának a Petőfi Sándor utcától délre eső szakaszára, ahol a csatornázás miatt is több helyen átvágták az úttestet, de nem rendezték eredeti állapotába. Gödrök vannak a Rákóczi Ferenc, a Nikola Pašić, a Petőfi Sándor, a Kossuth Lajos, a JNH utcákban és máshol is, ahol elvékonyodott és felmorzsálódott a felső aszfaltréteg. Ezeken a helyeken már nem kátyúzni, hanem újraaszfaltozni kellene. A határban ritka a kemény alapú út. Tervezik az ún. Brésztó dűlő aszfaltozását, aminek költségeit az állami földek bérbeadásából származó eszközökből fedezik.

A helyi közösségben nincs olyan utca, ahol ne lenne betonjárda. Javításukra a hely járulékból minden évben meghatározott összeget költöttek. Az elmúlt két évben a központi jelzőlámpától a zárda épületéig és az Ifjúsági Otthon előtt térburkoló lapokkal cserélték fel a megrepedezett betonjárdát. Az idén folytatódik a járdák javítása. Bizottság határozza meg, hogy hol kell elvégezni a felújítást. Erre a célra 3 millió dinárt szántak.

Staro Đurđevo helyi közösség a város vasúttól délre eső része. A gond itt is a felfagyott utak javítása. Az ősszel mintegy 400 négyzetmétert javítottak meg, de mintha semmit sem tettek volna. Mindkét helyi közösségben a fő utcán van kerékpárút is, amelyik teljes hosszában felújításra szorul.Járekon és Szőregena helyi közösségek kommunális bizottságainak javaslatára történik az utak és járdák javítása.

VÍZELLÁTÁS, CSATORNÁZÁS

A lakosság vízellátásáról a Közművállalat visel gondot. Vezetékes víz minden utcában van. A hálózat hossza mintegy 150 kilométer. Temerinbenkét vízlelőhelyen épültek a pumpák, Járekon ugyancsak kettő, míg Szőregen egy pumpaház épült. Ezek kapacitása kielégíti a jelenlegi igényeket. Mindhárom településen a legnagyobb gond a csapvíz megengedettnél nagyobb arzéntartalma. Ezért a községi képviselő-testület néhány évvel ezelőtt elrendelte, hogy minden helyi közösségben nyissanak úgynevezett vizes bódékat, ahova nagy tartályokba lajtos kocsival Újvidékről naponta hordják az ivóvizet. Az iskolákba is lajtos kocsi hordja a ivóvizet. Az Első helyi közösségben a piactéren állítottak fel ilyen bódét, ahonnan az, aki úgy gondolja, hogy a temerini csapvizet arzéntartalma miatt nem fogyaszthatja, hozzájuthat az újvidékihez, mégpedig hétköznapokon 8 és 11, valamint 14 és 18 óra között. Szombatonként 8.30-tól 13.30-ig lehet ivóvizet vinni. Vasárnap szünetel a tartályokból való vízellátás. Vízgyár építését községi szinten tervezik.

Vizes bódé a piactéren

Nem mellékes, hogy a lakosságnak csak töredéke hordja a vizet. A többiek azzal számolnak, hogy korábban is ezt a vizet fogyasztották, és semmi bajuk sem történt. A mostani helyzetet az váltotta ki, hogy Szerbiában is – az EU-s mércékhez igazodva – szigorúbbak lettek az előírások. Tehát nem a víz minősége változott meg, hanem az előírások lettek szigorúbbak. Mindhárom településen külön gondot jelentenek a régi vezetékek, amelyek gyakran eltörnek, javításuk alatt pedig az utcában szünetel a vízszolgáltatás.

A csatornázás gondolata igen régi keletű, a pöcegödrök telítődtek, több helyen – különösen a tömbházak előtt – ki is öntenek, tehát szükségszerű a tartálykocsikkal való ürítésük. A szennyvízcsatorna fővezetéke a Népfront utcában és a főutcán a vasúti átjáróig épült meg, de elágazása van a Petőfi Sándor utcában, az Újvidéki utcában a Jovan Zmajtól a Kossuth Lajos utcáig, valamint a Moša Pijade utca egy szakaszán, amivel megteremtődtek a feltételek ahhoz, hogy a vezetékre lehessen kapcsolni Temerin központi részében a legtöbb szennyvízet termelő tömbházakat és középületeket. Megvannak a tervek a fővezeték építésére a vasúttól Járek bejáratáig. Sok gondot okoz a szennyvíztisztító megépítése, ami végül is ideiglenes megoldásként konténeres rendszerű lesz. Ennek kapacitását az első szakaszban 2400 lakosra tervezték, ami pillanatnyilag ki is elégíti Temerin központi része szennyvízelvezetésének szükségleteit. A munkálatok befejezésére a község kölcsönt vett fel, amiből 30 milliót fordítanak a tisztítóberendezés befejezésére. A helyi közösségek a helyi járulékuk egyharmadát szánták a csatornázásra. Az Első helyi közösséget illetően idén ez 6 millió dinárt jelent. A másik három együttvéve ugyanennyit tervezett. Jók a kilátások arra, hogy az idén üzembe is helyezik a csatornarendszert. Szőregen pedig különálló csatornarendszer építését tervezik.

A csapadékvíz elvezetése mind a négy helyi közösségben vizesárkokkal történik. Évente visszatérő gond ezek karbantartása. Sokfelé eldugulnak a kocsibejáratoknál lefektetett csövek. A vizesárkok tisztítása és karbantartása a lakóházak tulajdonosainak feladata lenne, de sokan elmulasztják azt, ami a nagyobb esőzéseknél bosszulja meg magát. Temerin főutcájának központi részében egy szakaszon csövezték az egykori árkokat. Az Első helyi közösség pályázott a vizesárkok rendszere tervének elkészítése költségeinek fedezésére.

EGÉSZSÉGÜGYI ELLÁTÁS

A lakosság egészségügyi ellátásáról a központi egészségház visel gondot. A mintegy 120 foglalkoztatott (orvosok, fogorvosok, egészségügyi nővérek, laboránsok és a kisegítő szolgálat) öt szervezési egységben dolgozik. Temerinben a központi egészségügyi otthon mellett a Telepen és a Staro Đurđevón, valamint Járekon és Szőregen működik orvosi rendelő. Temerinben a központi épületben egész napos az általános orvosi rendelés. Délelőtt és délután is két-két orvos fogadja a betegeket, vasárnapokon és ünnepnapokon ügyeletet tartanak. A Telepen és Staro Đurđevón munkanapokon 7-től 13 óráig van rendelés. Járekon és Szőregen is csak munkanapokon van rendelés. Járekon fogász is dolgozik.

A betegellátást az általános orvosok mellett a központi épületben szakorvosok is végzik. Az utóbbi években községi és tartományi ráfordításból felépült egy új épületszárny, és folyamatban van a régi épület felújítása, ahol az adminisztrációt és a szakrendelőket helyezik el. Az egészségházban bevezették a központi elektronikus betegnyilvántartást. Ennek köszönhetően az orvos mellett dolgozó nővérek osztják be a betegek fogadásának idejét. Elvben nem kellene, hogy legyen várakozás, ám a bejegyzett időhöz képest egyórás csúszások is előfordulnak. A sürgős eseteket az elsősegély-szolgálat látja el.

Minden helyi közösségben van állami gyógyszertár is. Ezek munkaidejét az orvosi rendelők munkaidejéhez alakították.

KÖZVILÁGÍTÁS ÉS KÖZBIZTONSÁG

A települések közvilágításának költségeit közös kasszából a Kiépítési és Településrendezési Igazgatóság Közvállalat fedezi a levegőadónak nevezett telekhasználati járulékból. A lámpák, égők cseréje és karbantartása a helyi közösségek feladata. A polgárok bejelentései alapján, de a helyi közösség észrevételei alapján is kéthetente történik a kiégett lámpák cseréje. Havonta mintegy 80–100 égő cseréjére van szükség. Gyakori a kandeláberek, lámpatestek rongálása. Tavaly hatóságilag leszereltették az oszlopokra szerelt reflektorokat, amelyeket az üzletek előtt jogtalanul a közvilágítást szolgáló hálózatra kötöttek. A télen kábelszakadás miatt egy ideig nem volt világítás a 22-esnek nevezett lakónegyedben. Karbantartásra az Első helyi közösség az idén egymillió dinárt tervezett.

Temerinben a közbiztonsági helyzetet beárnyékolják a magyarverések

A közbiztonsági helyzeten való javítás és a történések figyelemmel kísérése céljából a községi képviselő-testület a polgármester javaslatára tíztagú községi biztonsági tanácsot alakított, amely most kezdte meg munkáját. Bár az általános megítélés szerint a községben a közbiztonság nem rossz, az utóbbi időben előforduló magyarverések ezt a megítélést beárnyékolják. Az a nézet alakult ki – különösen a magyar lakosság körében –, hogy míg a rendőrség jól ellátja feladatát, elég gyorsan felfedi a bűncselekmények elkövetőinek kilétét, az igazságszolgáltatás nem minden esetben állt a helyzet magaslatán, olykor túl szigorú, máskor enyhe büntetéseket szab ki. A településeken heti gyakorisággal előfordulnak betörések, rablások, rendbontások, csendháborítások, közlekedési balesetek, szabálysértések is. Ezekről a helyi rendőrállomás rendszeresen értesíti a helyi médiát. Előfordulnak nemzeti türelmetlenségre utaló falfirkák is, valamint felelőtlen vagy ittas személyek által elkövetett rongálások. Ilyesminek leggyakrabban a köztéri, utcai padok, közlekedési jelzések vannak kitéve.