2024. november 24., vasárnap

Mi van a vizespohárban?

Palackból vagy csapból (Fotó: Dávid Csilla)

Az újvidéki Városi Vízművekben augusztus elején közölték, hogy a magas vízállás, azaz az elöntött vízlelő területek miatt kénytelenek voltak – elővigyázatosságból – fokozni a nyers ivóvíz bakteriológiai ellenőrzését. Ezek az intézkedések azonban a csapvíz érzékszerveinkkel is érzékelhető tulajdonságainak megváltozásához vezettek. Az elváltozás híre aggodalomra adott okot a lakosság körében, ezért a Városi Vízművek igazgatója kénytelen volt megnyugtató kommentárt adni ; sürgősen összehívott sajtótájékoztatón közölte a polgárokkal, hogy az újvidéki csapvíz továbbra is iható, és hogy nem kell fertőzéstől, mérgezéstől tartanunk!

Szárnyra kelt egy olyan értesülés is, hogy az újvidéki csapvízben különböző egysejtű állatkák, és mikroszkopikus méretű giliszták tenyésznek, a közvállalatban azonban cáfolták, hogy ezek az organizmusok bármikor is bejutottak volna az ivóvízvezetékbe. Igaz, korábban a vízlelőhelyeken a nyers vízben kimutatták jelenlétüket, de ez a víz komoly szűrőberendezéseken folyik át, mielőtt a csapokig eljut, azt a tényt, hogy a csapokból biztonságosan iható víz folyik, a Vajdasági Közegészségügyi Intézetben is megerősítették. A múlt hónapban 18 pontról vettek csaknem félezer vízmintát, az elemzés után kiderült, hogy a minták több mint 95 százaléka mikrobiológiailag kifogástalan volt, 93 százalékának vegyi összetétele is elfogadhatónak bizonyult.

A városi vízgyárban elképzelhetőnek tartják, hogy bizonyos köröknek érdekében áll a Városi Vízművek lejáratása, azaz annak az álhírnek a terjesztése, hogy a csapvíz nem alkalmas fogyasztásra. Bizonyított tény, hogy a Duna vizének minősége egyre rosszabb, de a vízgyárban a szűrési és fertőtlenítési folyamat során teljesen megtisztítják azt, így a lakások csapjaiba csakis kifogástalan ivóvíz kerülhet. Augusztus folyamán fertőtlenítették az ivóvíz oxigéndúsítására szolgáló, a vízporlasztó berendezések részeként működő ülepítőmedencéket, akárcsak a strand közelében lévő víztartályokat is.

Aggodalomra tehát semmi ok. Annál is inkább, mert egyre többen vallják azt, hogy a városi vízvezetékből folyó víz – még ha esetenként „kukacos” is – mindenképp jobb minőségű, mint a nafta alapanyagú flakonokban ivás előtt esetenként hónapokig is kétes tisztaságú raktárokban tárolt ásványvizek bármelyike.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás