2024. november 24., vasárnap

Hogyan kukázzunk?

Hasznos tudnivalókról értesülhettek az előadás résztvevői (Fotó: Ótos András)

A hétvégén a telepi Cirill és Metód utca 21. alatt levő Ökomenikus Emberbaráti Szervezet helyiségeiben a Fenntartható Fejlődés Központ (CORE) felvilágosító jellegű műhelymunkát szervezett a Banglades városnegyed lakói számára. A résztvevők megtudhatták, hogyan lehet csökkenteni a kukázás kockázatait.

Az ebben a városnegyedben élő romák leginkább újrahasznosítható nyersanyagok gyűjtésével foglalkoznak, gyakran a városi szemeteskannákban turkálnak, ez azonban igen veszélyes tevékenység: a hulladék között gyakran találunk ártalmas anyagokat, mérgeket, a kukázók könnyen megsérülhetnek, a seb pedig rendszerint elfertőződik. Az előadás során megtudhatták, mire kell odafigyelni kukázáskor, melyek a fertőzés első jelei, hogyan előzhetik meg stb. Az Együtt, biztonságban a holnapért elnevezésű projektum keretében – amelyet a belügy- és a kisebbségügyi minisztérium is támogat – bemutatták a CORE központ legújabb felmérését, amely a városnegyed egészségügyi és tűzbiztonságát térképezte fel. Ebből kiderül, hogy az itteni populáció csaknem háromnegyed része gyakran ételmérgezésben szenved, ugyanis a konténerekben talált hulladékokat eszik. A megkérdezettek 90 százaléka azt vallotta, hogy hetente legalább egyszer hasmenése van, a felmérés készítői 60 olyan családot látogattak meg, amelyeknek legalább egy tagja hulladékanyagot gyűjt.

Banglades városnegyed a tűzbiztonság tekintetében igen veszélyeztetett. A tűzvédelmi tudnivalókról az újvidéki tűzoltóbrigád parancsnoka beszélt a jelenlevőknek. A cigányok gyakran gázmérgezési tünetekkel kérnek segítséget, ugyanis műanyaggal és más mesterséges anyagokkal is fűtenek. Meggyújtják a villamos kábeleket és az autóabroncsokat is, így szerzik meg a bennük levő fémeket. Azt tervezik, hogy tavaszra átfogó tűzvédelmi előadássorozatot szerveznek Bangladesben, és egy helyi tűzoltóosztagot is létrehoznak.

A szombati előadás résztvevői védőöltözéket, kesztyűket és gumicsizmákat kaptak.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás