2024. július 16., kedd

A magyarság vállalása

Újvidéki értelmiségiek feliratkozása a vajdasági magyar választói névjegyzékre

Fejezetet nyitott újkori történelmében az újvidéki magyar értelmiség azzal, hogy sokan közülük nyilvánosan is felvállalták magyarságukat, amikor csoportosan feliratkoztak a vajdasági magyar választói névjegyzékre. A fentieket Miavecz Béla magiszter, a VMSZ tanácselnöke mondta tegnap azon a sajtóértekezleten, amelyet a magyar választói névjegyzékkel kapcsolatosan tartott.

Az értelmiségiek kitöltik a feliratkozási kérdőívet (Fotó: Ótos András)

Bizony csaknem szűknek bizonyult a Fehér Ferenc téri iroda, annyian eljöttek, és nem várták meg, hogy az aktivisták lakásaikban keressék fel őket. A tárgyalóasztal körül tudósok, kutatók, egyetemi tanárok, írók, színművészek, közéleti személyiségek szorongtak, amíg a feliratkozási kérdőíveket kitöltötték és aláírták.

Az esemény kapcsán, amit a magyar összefogás pillanatának is nevezett Miavecz Béla még elmondta, hogy 1914 óta mindig csak összeírtak bennünket. Ez az első alkalom, hogy az anyaország határán kívül maradt magyarságnak lehetősége van arra, hogy saját magát vegye számba. Az alkalommal tehát élni kell. Két hét alatt, a tegnapi napig már több, mint 75 ezren iratkoztak fel a névjegyzékre, ami megelőlegezi a reményt arra, hogy karácsonyig meglesz a szükséges létszám, az akció végéig pedig akár 180 ezren is szerepelhetnek a névjegyzéken, ami hatalmas eredménynek számít. Ez a szám jelenti majd a biztosítékot arra, hogy az új nemzeti tanácsot titkos választások útján demokratikus módon választhassa meg a vajdasági magyarság. A továbbiakban bejelentette, hogy 2010. január derekán Újvidéken megkezdik a 350 férőhelyes magyar egyetemista otthon, az Európa Kollégium építését.

A tegnapi napon a vajdasági magyar választói névjegyzékbe felvételi kérelmét aláírta prof. dr. Szalma József egyetemi tanár, a Vajdasági Magyar Tudományos Társaság elnöke, a Vajdasági Tudományos és Művészeti Akadémia alapító tagja; prof. dr. Kasztori Rudolf egyetemi tanár, a Vajdasági Tudományos Akadémia alapító tagja; prof. dr. Láncz Irén tanszékvezető - egyetemi tanár; prof. dr. Csányi Erzsébet egyetemi tanár, a Vajdasági Magyar Tudományos Diákköri Konferencia elnöke; dr. Berényi János kutató, egyetemi tanár; prof. dr. Végh Enikő ügyvéd, egyetemi tanár; László Sándor színművész, az Újvidéki Színház igazgatója, egyetemi tanár; Letsch Erich ügyvéd, egyetemi tanár, bírósági tolmács; Erdős Pál vállalkozó; Bordás Győző író-publicista; Góbor Zoltán ombudsman helyettes; Vukasinovity Éva ombudsman szakmunkatárs; Jódal Rózsa írónő; Ábrahám Irén színművésznő; Balázs Áron színművész; Elor Emina színművésznő; Ferenc Ágota színművésznő; Crnkovity Gabriella színművésznő; Varga Tamás színművész; Buza Ákos színművész; Gyarmati Kata dramaturg.

Az újvidéki értelmiség a média előtt vállalt közszereplésével nyilván valóan példát mutatott azoknak, akik majd csak ezután csatlakoznak hozzájuk és iratkoznak fel a választói névjegyzékre. Ma Temerinben hasonló megmozdulásra kerül sor, amikor is a helyi CMH irodában a helyi értelmiségiek, közöttük a községben tevékenykedő magyar közéleti személyiségek, és ügyvédek írják alá felvételi kérelmüket a magyar választói névjegyzékre.