2024. július 16., kedd

Várni kell még a működtetésre

Csatornázási gondok is terhelik a temerini zsenge önkormányzatot

Az ötből csak négy szennyvíztisztító konténert szállított le a kivitelező (Fotó: Góbor Béla)

Már a közép korosztályúak sem igen emlékeznek Temerinben arra, hogy mikor is kezdődött a csatornaépítés a városban. Bizony lassan húsz éve lesz annak, hogy komolyabban is felvetődött a kérdés, de további évekre volt szükség, hogy papírra is kerüljenek az elképzelések. Az elsődleges eszmei tervektől, a mérnöki tervek kidolgozásáig ugyancsak hosszú és időigényes volt az út, a kilencvenes években történt első ásóvágásig. Időközben sok minden megváltozott. Átrajzolták a terveket, módosítottak a pénzügyi konstrukción. Váltották egymást a hatalmat gyakorló pártok, melyek mindegyikének programjában szerepelt a csatornázás, de láthatóan előbbre vinni a tornyosuló probléma megoldását nem nagyon tudták.

Voltak ugyan évek, amikor dolgoztak a főcsatorna és kisebb elágazásainak lefektetésén, megépítették a víztisztító telephelye felé az aszfaltos utat és a villanyvezetéket, de a munkálatok többet álltak, mint haladtak. Az ok mindenkor a pénzhiány volt. A helyi közösségek bevezették, sőt meg is hosszabbították a csatornázási helyi járulékot, de a befolyt pénz, még ha átutalták is azt rendeltetésére, csepp volt a tengerben. A megfelelő tisztítóberendezés nélkül, a használaton kívül álló vezetékek rendszere pedig, még ha hossza ma már több kilométer is, emberi tekintettől elrejtett kincsként várja rendeltetésének beteljesülését.

Temerinben, a lefektetett csatornahálózat már lefedi a központi rész nagyobb középületeit és lakóházait, ám azok rákapcsolására gondolni sem lehet mindaddig, amíg el nem készül a szennyvíztisztító. És jelenleg ez a sarkalatos pontja a nagy beruházásnak. Mindaddig földbe ásott pénz marad a csatornázásra költött rengeteg millió, amíg nem üzemel a tisztítórendszer. Ennek építése már megkezdődött, talán már be is fejezhették volna, ha az előző önkormányzati hatalom felelősségteljesebben tekint a pályázatokon elnyerhető pénzekre.

Sokakat érzékenyen érintenek a szennyvízzel kapcsolatos problémák. A tömbházak pöcegödrei napok alatt megtelnek, és amíg ki nem szivattyúzzák kis csatornákon csordogál a szennyes víz az utcára. Egy belgrádi cég még tavaly novemberben megkezdte a szennyvíztisztító építését, de a munkálatok befejezésére – december 31-éig volt a határidő – a mai napig sem került sor. Előbb a magas talajvíz, majd pénzügyi nehézségek miatt.

Bár az építési munkálatokat teljes egészében befejezte a kivitelező, a felszerelést illetően a szükséges öt konténerből csak négy érkezett meg. Hiányzik belőlük a gépi és a villamossági berendezés is és így lépni sem lehet tovább a szereléssel. A beruházást részben a Nemzeti Beruházási Alapból finanszírozzák, de mint megtudtuk az eszközök realizálását átruházták a Tartományi Nagyberuházási Alapra. Feltételezhetően az előállt politikai helyzet, a köztársasági és a tartományi kormány alakulása is hozzájárult ahhoz, hogy az eszközöket még mindig nem utalták át a kivitelezőnek a befejezett munkáért.

Guszton András, Temerin új polgármestere székfoglaló beszédében egyebek között elmondta, hogy feladat van bőven, és az ember nem is tudja, hogy mivel kezdje, de a csatornaépítés az egyik legfontosabb feladat. A meglevő hálózatot a legrövidebb időn belül üzembe kell helyezni. Néhány nap múlva, miután betekintést nyert az előző községi tanács munkájába, még az előzőnél is borúlátóbban nyilatkozott a helyi lap munkatársának. Nem találok magyarázatot arra, hogy a temerini község valószínűleg az egyetlen Szerbiában, amely a Nemzeti Beruházási Alap egyetlenegy pályázatára sem jelentkezett, mondta. Ez megmagyarázza

az előző községi vezetés magatartását, amivel nagyban hátráltatta azok munkáját, akik pénzt tudtak volna szerezni a már meglevő hálózat működtetésére és a további csatornázás folytatására. Ezek után nagy kérdés, hogy képes lesz-e a község új vezetése kieszközölni, hogy a kiírt pályázatok lejárta után valamilyen módon pénzt szerezzen és még az idén befejezze és üzembe állítsa az eddig megépült csatornahálózatot.