Dr. Tóth Anikó, Magyarország Szabadkai Főkonzulátusának konzul asszonya elmondta a Magyar Szónak, rendszeresen járják Vajdaság településeit, sok az érdeklődő a magyar állampolgárság iránt. Először is az idősek, a gondozásra szorulók kedvéért gondolták ki a terepjárást, de úgy látták, ez mindenkinek jó, mindenki nagy örömmel fogadja a konzulátus munkatársait.
– Munkatársainkkal rendszeresen járunk a Vajdaság falvaiba, városaiba, hogy személyes jelenlétünkkel tovább egyszerűsítsük a magyar állampolgárság kérelmezését, hogy ne kelljen a kérelmezőknek Szabadkára utazniuk, mert így egy-két óra alatt át tudják adni kérelmeiket. Kapcsolatban vagyunk a CMH irodákkal, meg a helyi közösségekkel, és mikor megszervezik és kérik, akkor mi elmegyünk. Mostanában, tekintettel arra, hogy milyen nagy az igény, hetente kétszer is vidékre járunk ki, közben Szabadkán is folyamatosan megy a kérelmek átvétele. Ma Újvidéken több mint 140 kérelmet vettünk át. Az érdeklődés a kezdetek óta töretlen, lehet, az utóbbi időben egy kissé több a kérelem, de megtörténhet, hogy a vízumkényszer bevezetésétől való félelem az oka. Ettől függetlenül, nincs nagy ingadozás a kérelmek átadásának ütemében. Legvalószínűbb, az emberek felismerték, hogy ez egy jó lehetőség arra, hogy akik eddig is magyarok voltak, identitásukban, kultúrájukban, nyelvükben, azok most jogilag is magyar állampolgárokká válhatnak – mondta a konzul asszony.
Az újvidéki CMH iroda jól előkészített kérelmekkel, jól szervezett módon várta a konzulátus munkatársait. Fontos tudni, és bizonyára sok embert érint, hogy jelentős változások lépnek életbe március 1-jétől az egyszerűsített honosítási eljárásban.
– Megoldódik azoknak a családoknak a problémája, amelyekben az egyik házastárs kaphatta csak meg a magyar állampolgárságot, mert a másik nem rendelkezett magyar állampolgár felmenőkkel. A családok egyesítése érdekében bővül az egyszerűsített honosítás esetköre: kedvezményes honosítását kérheti az a személy is, aki magyar állampolgárral legalább tíz éve érvényes házasságban él, vagy öt éve él házasságban és közös gyermekük született. A magyar nyelvtudás viszont az ő esetükben is feltétel. Az öt vagy tíz év megléte a házasság, és nem a magyar állampolgárság tekintetében elvárás, elegendő, ha a kérelem benyújtásakor már magyar állampolgár a házastárs. Tehát egyszerűsített honosítással magyar állampolgárságot szerzett személyek házastársai, ha megfelelnek a fenti feltételeknek, kérvényezhetik a magyar állampolgárságot – magyarázta Dr. Tóth Anikó.
Nem árt tudni, hogy a magyar felmenők mellett, a kettős állampolgárság megszerzéséhez fontos a magyar nyelv tudása, a büntetlen előélet, és az illető nem jelenthet nemzetbiztonsági kockázatot Magyarországra. Az, akit egyszer elutasítottak, az esetleges következő kérelem átadása után megkaphatja az állampolgárságot.