2024. július 17., szerda

A kiskapu nyitva marad

Közvállalati munkahelycsere milliós ösztönzésért
A végkielégítések kifizetésére a közvállalat bankkölcsönt vett fel (Fotó: Dávid Csilla)

Az újvidéki tájékoztatási eszközökben a napokban röppent fel az a hír, amely szerint a Vojvodina Sport- és Üzletközpont közvállalat, közismertebb nevén a Spens egyik kádere a munkaerő ésszerűsítési program keretében önként jelentkezett munkahelyének elhagyására, felvette – vagy majd felveszi – a végkielégítésként kiutalt egymillió dinárnál nagyobb összeget, majd szinte azonos munkakörben – hasonló bérért – munkába állt az ugyancsak városi alapítású közlekedési vállalat ügyviteli osztályán.

Az eset elgondolkodtató, ugyanis a Spens pénzügyi osztályának önkéntesen távozó vezetője nem követett el semmilyen törvénysértést cselekedetével, ugyanakkor felvetődik a kérdés, hogy a város számára mennyire kifizetődő a közvállalatok káderállományának ilyen módon történő csökkentése. A végkielégítések kifizetésének érdekében a Vojvodina közvállalat bankkölcsönt vett fel, másik közvállalatokban az erre a célra szánt pénzt a városi költségvetésből teremtették elő. A városi pénzügyekkel megbízott tanácstag elfogadhatatlannak tartja a volt osztályvezetőnő – aki 18 évig dolgozott a Spens pénzügyi vezetőségében – viselkedését, a Városi Közlekedési Vállalatban megerősítették, hogy a közgazdasági szakértőt felvették a gazdasági-pénzügyi szolgálat vezetői tisztségére, ugyanis a korábbi osztályvezetőjük néhány héten belül nyugdíjba vonul. Ebben a közvállalatban azt mondják, hogy az osztályvezetőnő eleget tesz minden követelménynek, szakértelme megkérdőjelezhetetlen, semmilyen törvényes akadálya nem volt annak, hogy munkába álljon.

A Blic napilapnak nyilatkozva Igor Pavličić polgármester is megerősítette azt a tényt, hogy – törvényileg – semmi akadálya sincs annak, hogy a közvállalatokból végkielégítéssel elbocsátott dolgozók később másik közvállalatban vállaljanak munkát. A polgármester szerint erkölcsileg nagyon is kifogásolható az ilyen viselkedés, de az önkormányzatnak nem áll módjában megakadályozni ezt a jelenséget. – Erkölcstelen az ilyen viselkedés, a Stan és a Városi Kertészet közvállalatok 100 dolgozójának végkielégítésére 100 millió dinárt adtunk, a Spens 50 milliót fordított 50 dolgozójának végkielégítésre. A közvállalatok ügyviteléért – így a munkaviszonyok létesítéséért is – az igazgatók felelnek, ők döntik el, hogy kit vesznek fel – nyilatkozta Pavličić, majd megmagyarázta, hogy az ilyen erkölcstelen, de legális cselekedeteket nem előzhették meg különleges szerződésekkel vagy egyezségekkel sem, ugyanis a szakszervezettel nemrégiben folytatott tárgyalások alkalmával az önkormányzat illetékeseinek alig sikerült kiharcolniuk azt, hogy a kollektív szerződésbe foglalt, a város érdekeire nézve káros rendelkezéseket megváltoztathassák. A polgármester reméli, hogy az eset kapcsán kialakuló nyomás, azaz a nyilvánosság megvetése miatt a városi közvállalatok igazgatói a jövőben figyelmesebbek lesznek, és meggondolják majd, hogy kit vesznek fel munkaviszonyba. – Gondjaink vannak a közvállalatok működésével, nem tudjuk ellenőrizni őket. A munkahelycsere esete is azt bizonyítja, hogy országos szinten gyökeres változásokra van szükségünk a kommunális munkakör szabályozásának területén – nyilatkozta Pavličić.

Az esettel kapcsolatban a politikai ellenzék is megszólalt, a Szerb Haladó Párt városi szervezete az önkormányzat öngóljaként értékelte a munkahelycserét. Szörnyülködve és keserűséggel vették tudomásul, hogy ilyesmi megtörténhet olyan időkben, amikor a jó, vagy bármilyen munkahely sokak számára csak álom marad. A közlekedési vállalat – amely most már nem csak gazdasági, hanem erkölcsi vesztes is – ahelyett, hogy autóbuszok vásárlásával foglalkozna, gépparkját politikailag megfelelő vezetőkkel bővíti – olvasható közleményükben.