2024. július 17., szerda

Emlékezésünk a békét szolgálja

A Tartományi Képviselőház nevében Egeresi Sándor helyezte el a kegyelet virágait (Fotó: Ótos András)


A rakparton az idén is több száz polgár gyűlt össze az újvidéki razzia 69. évfordulója alkalmából megszervezett gyászmisén, a szoborcsoportnál a tartomány és a város illetékesei, továbbá több szervezet és egyesület helyezte el a kegyelet virágait.

A megemlékezés egyperces néma kegyeletadással kezdődött, majd Igor Pavličić polgármester figyelmeztetett arra, hogy egy olyan környezetben, mint amilyen az újvidéki, soha nem szabad felednünk az 1942-ben történt bűncselekményt.

– Újvidék többnemzetű, történelmi tapasztalattal rendelkező közösség, soha nem szabad megfeledkeznünk a nemzetiségi, vallási és nyelvi különbözőségek miatt elkövetett szörnyűségekről. Soha nem szabad engedékenyen megbocsátanunk olyasmiért, ami megosztást szül, gyűlöletet szít, ezek az előfeltételei az olyan bűncselekményeknek, mint amilyen 69 évvel ezelőtt történt a városunkban. Tartós emlékezésünk a razzia áldozataira a szabadságot és a békét szolgálja, az emberi jogok magasabb szintre emelésében is segít. Emlékezésünk erősíti a nemzeti egyenjogúságot, az együttérzést, a demokratikus társadalmi viszonyokat, továbbá segíti az Európa és a Világ irányában tanúsított együttműködési törekvéseinket – mondta a polgármester.

A magyar fasiszták 1942. január 21-én, 22-én és 23-án Újvidéken lemészároltak zsidókat, cigányokat, szerbeket, és más nemzetiségű ártatlan polgárokat is. Összesen 165 gyermeket, 170 idős és magatehetetlen személyt, 415 nőt, és 489 férfit öltek meg azokban a napokban, sokan közülük a Duna jege alatt lelték halálukat. 1942 januárjában Vajdaság más településein is történtek vérengzések, Pavličić beszédében csaknem 4000 áldozatról tett említést.

Az áldozatok emlékére felállított Család szoborcsoportnál a polgármesteren kívül a kegyelet virágait a Tartományi Képviselőház nevében Egeresi Sándor helyezte el, az emlékművet Arthur Koll izraeli nagykövet is megkoszorúzta. Rajtuk kívül koszorúztak az újvidéki Zsidó Község, a szerbiai Zsidó Hitközösségek Egyesületének és a Cigány Matica képviselői, az áldozatok utódai, valamint az újvidéki és vajdasági harcosok egyesületének tagjai is. A folyamőrség hajójáról az újvidéki polgármester-helyettes koszorút eresztett a Duna habjaiba.

Az idén a szerb pravoszláv egyház bácskai püspöksége úgy döntött, hogy a pénteki rendezvénytől elkülönülve, vasárnap mondanak szentmisét az áldozatok emlékére. A pravoszláv papság azért nem vett részt a gyászszertartáson, mert „a város nem tartotta tiszteletben az imákkal történő megemlékezés módját leíró megegyezést, és mert egyoldalúan gyakran változtatják a megemlékezés dátumát”. Az önkormányzatban nem értik az egyház döntését, közleményükben kifejtik, hogy az emlékünnepség megszervezésének módja semmiben sem tér el az elmúlt évek bevált gyakorlatától. Vasárnap Irinej bácskai püspök mond imát, utána az akadémia dísztermében megnyitnak egy kiállítást Bogdan Šuput, a razzia egyik neves áldozatának személyes tárgyaiból.