2024. július 17., szerda

Duzzadó adminisztráció

A városi költségvetés egyötödét, mintegy 3 milliárd dinárt, a fizetésekre fordítják (Fotó: Dávid Csilla)

Az önkormányzat keretében az idén 155 közhivatalnok és közalkalmazott áll majd munkába, velük együtt azoknak az újvidéki hivatalnokoknak és közmunkásoknak a száma, akik közvetlenül a városi költségvetésből kapják havi bérüket, 3701-re duzzad.

Ezt az adatot a Blic napilap közölte, a 3701 közalkalmazott Újvidék történetében rekordszámnak számít. Fizetéseikre a városi költségvetés egyötödét – nagyjából 3 milliárd dinárt, fél milliárddal többet, mint tavaly – fordítják. Az önkormányzatban azzal indokolják az új alkalmazottak munkába állítását, hogy sokan nyugdíjba mentek, ugyanakkor megalakítottak egy új szolgálatot, a kommunális rendőrséget, amely ugyancsak új káderekre tart igényt. Mindezen kívül az óvodákat működtető intézmény új óvodákkal bővült, nevelőkre van szüksége.

A városatyák korábban ígéretet tettek arra, hogy csökkenteni fogják az adminisztrációs osztályok létszámát, ugyanakkor az idén 64 hivatalnokot vesznek fel munkaviszonyba, így számuk 1053-ról 1117-re növekszik. Az elemzések azt mutatják, hogy ennek a számnak a fele is elegendő lenne a városi adminisztrációs teendők elvégzéséhez.

A városi tanács pénzügyekkel megbízott tagja úgy véli, hogy csak első, felületes betekintésre tűnhet úgy, hogy az önkormányzat nem fordít kellő figyelmet a közalkalmazottak létszámának csökkentésére. Több városi igazgatóságban és más, indirekt módon ugyan, de városilag pénzelt munkaközösségekben csökkentették a dolgozók létszámát, új munkásokat nem vesznek fel. Így például a Városépítési Intézetből 7 személy, a Poslovni prostor közvállalatból hatan, a közös szolgálatból öten, a közügyek igazgatóságából pedig 12-en távoznak. Elmondta azt is, hogy az önkormányzati alkalmazottak átlagosan fele akkora fizetéseket kapnak, mint a közvállalatok alkalmazottjai, a szakszervezeti adatok szerint béreik ritkán haladják meg a havi 30 ezer dinárt. Az utóbbi két évtizedben duplájára nőtt azoknak a dolgozóknak a száma, akik a városi költségvetésből kapják bérüket, ugyanakkor ez alatt az idő alatt egyszer sem hajtottak végre átfogó és gyökeres munkaésszerűsítési, reformot a káderállomány csökkentése érdekében.