Igen kellemetlen élmény, amikor nyaranként épületek alatt elhaladva a nyakunkba ömlik a klímaberendezések kondenzvize, valószínűleg még kellemetlenebb lehet, ha egy vakolatdarab, vagy egy tégla esik ránk egy omladozó épületről. Ilyesmire azonban mostanáig szerencsére nem került sor Újvidéken, legalábbis a kérdésben illetékes, építkezési felügyelőségen nem tudnak róla.
A Žarko Zrenjanin és a Mika Antić utcák kereszteződésénél lévő épület már hosszú évek óta úgy fest, mintha bontásra várna, a vakolat lehullott, a tetőrészből veszélyes épületrészek meredeznek a járókelők feje fölé. Naponta több ezren haladnak el alatta, mostanáig nem történt baj.
Az építkezési felügyelőségen Slavica Lazov főfelügyelő elmondta, hogy amikor egy épület a városban megkárosodik, és a felügyelők – hivatalból – megállapítják, hogy a konstrukciós elemek potyogása veszélyt jelent, az illetékesek kapcsolatba lépnek az építmény tulajdonosával. Leggyakrabban elhagyott épületekről van szó, amelyekben senki sem lakik, így igen nehéz felkutatni a tulajdonost, aki gyakran nem is él az országban, a kataszteri hivatalban kell keresgélni, és a tulajdonjogi kérdések is sokszor tisztázatlanok. A felügyelőség – ugyancsak hivatalból – ideiglenesen elrendeli a védőkerítés és a figyelmeztető tábla elhelyezését. Utoljára tavaly márciusban írták össze az ilyen épületeket a városban, 40 ház került a listára, ezek között legalább tíz olyan épület is volt, amelyet azért nem bontottak le még, mert a tulajdonos, vagy az illetékesek még nem szerezték be az összes, a bontáshoz szükséges dokumentumot.
– Hiába tűnik úgy, hogy egy épület üres, nem kell senkinek, senkié, a tulajdonjog sérthetetlensége miatt senki sem kezdhet bele a bontásba csak úgy, engedélyek nélkül, ezek összegyűjtése viszont időigényes folyamat. A bontandó épületek többségét a leendő tulajdonosok, illetve azok, akik a helyén majd építenek, már körbekerítették, így nem jelentenek veszélyt a téglahullás tekintetében. A Žarko Zrenjanin utcában lévő épületről már leesett minden ami leeshetett, ezért nincs elkerítve, többé nem veszélyes a járókelők szempontjából. Veszélyes azonban a benn tartózkodás, használatát megtiltottuk. Bontási döntést nem hozhatunk – hallottuk a főfelügyelőtől.
A legújabb vonatkozó törvény értelmében az építkezési felügyelőség feladatkörébe tartozik a helyzet, azaz az épület állapotának jegyzőkönyvbe vétele, ezt a dokumentumot átküldik az városi urbanisztikai igazgatóságnak. Ők keresik az épület tulajdonosát, ők rendelik el, hogy javítsa meg, rekonstruálja az épületet. Ha ezt nem teszi meg, az igazgatóság döntést hozhat az épület lebontásáról, és kataszteri törléséről, de mint márt említettük, ez hosszadalmas és összetett eljárás.
A Šafárik utca 25-ös, elhagyott épületnek 6-7 tulajdonosa volt, az udvari rész bedőlt, hajléktalanok gyülekezőhelyévé vált. Az itt összegyűlt hulladék mennyisége elképesztő volt, az épület darabjai nem hullhattak rá senkire, ellenben tűzveszély tekintetében tarthatatlan volt a helyzet. A felügyelőség erről értesítette a tűzoltóságot, ők az összes nyílást lezárták, így többé nem gyülemlik a hulladék.