A hónap végéig Újvidéken megnyílik még egy, a meglévőnél korszerűbb hulladékszétválasztó és feldolgozóüzem, az új berendezéseket is a városi szeméttelepen levő létesítményben szerelik-szerelték fel.
Az új hulladékszeparáló részleg üzembe helyezése után lehetőség nyílik arra, hogy a városban összegyűjtött szemetet teljes egészében szétválogassák, azaz arra, hogy a szemeteskamionok által behordott hulladék közül kiválasszák azokat az anyagokat, amelyek újrahasznosíthatók. Dalibor Novaković, a Köztisztasági Vállalat igazgatója elmondta, hogy az új gépsor felszerelésére 54 millió dinárt különítettek el a városi költségvetésből, mechanikus, kézi módszerrel választják majd szét a szervesanyag-alapú hulladékot és azokat az anyagokat, amelyeket további átdolgozásra küldhetnek. A többé-kevésbé már kiépített új berendezést tegnap megtekintette Igor Pavličić polgármester is, ő arról beszélt, hogy azt szeretnék, ha Újvidék lenne az első olyan város az országban, amelyben a hulladékból nyernek felhasználható energiát. Pontosabban: a szerves hulladék bomlása során metángáz keletkezik, jól megépített rendszerrel – a szeméttelep alá stratégiailag elhelyezett gyűjtőcsövekkel ezt össze lehet gyűjteni. A rendszer más nagyvárosok szeméttelepein már jól bevált. Az így nyert energiát gyakran a helyszínen használják fel, és a többi, nem szerves hulladék újrafeldolgozására fordítják. Az önkormányzat elképzelései szerint kiépíthetnének egy dél-bácskai regionális szeméttelepet, így a naponta érkező hulladékmennyiség is nagyobb lenne, ami kifizetődőbbé tenné a beruházást. A polgármester úgy értékelt, hogy minderre akár már az idén is sor kerülhet, annál is inkább, mert az újítás a városnak nem jelentene többletköltséget. Európai cégek ugyanis nagy érdeklődést mutatnak az székvárosi szemét iránt, hajlandóak beruházni, úgyhogy Újvidék hamarosan stratégiai partnert keres a város hulladékának feldolgozására.
A Temerini úton lévő Rodić bevásárlóközpont mögött levő városi szeméttelepre naponta nagyjából 400 tonna kommunális hulladékot szállítanak ki, ez alatt a háztartások, kereskedések, éttermek stb. szemetét értjük. Ez mellett, a városban termelődik ipari és építkezési hulladék is, de az nem mind ide kerül. A bevásárlóközpont parkolójáról is jól látszik, hogy a szeméthegy egyre magasabb, már régen elérte a megengedett magasságot. A tetején járkáló traktorok villogói miatt mostanában gyakrabban felfigyelünk a szemétdombra, mint korábban. Nyilvánvaló, hogy a helyzet fenntarthatatlan. Az új hulladék szétválasztó üzem beindítása lehetővé teszi majd, hogy a szeméthegy lassabb ütemben növekedjen. Mindenekelőtt az olyan hulladéktól akarják megkímélni a környezetet, amelynek lebomlási ideje akár 1000 év is lehet. Műszakonként 28 munkás dolgozik majd itt, kiválogatják a papírt, a kartont, a nejlont, a műanyagokat, a fémet és a PET alapanyagú csomagolóanyagot. A másodlagos nyersanyagokat előkészítik a piaci értékesítésre. Az első hulladékszétválasztó üzemet 2002-ben nyitották meg ugyanitt, az új futószalagon óránként 20 tonna hulladékot lehet szelektálni.
Az oly sok problémát okozó, állati eredetű hulladék feldolgozását hamarosan, még az idén megkezdik, erre is az újvidéki szeméttelepen kiépített üzemben kerül majd sor, de Futakon is nyitnak egy ilyen dögfeldolgozó létesítményt.