2024. november 25., hétfő

Sztrájk vagy valami más?

Ma és holnap délelőtt tíz órától kétórás figyelmeztető sztrájkot tart a városi adminisztráció szakszervezete Újvidéken, mert egy köztársasági rendelet alapján lecsökkentették azoknak a dolgozóknak a fizetését, akik nem rendelkeznek felsőfokú iskolai végzettséggel. A szakszervezet szerint az általános iskolai végzettséggel rendelkezők utolsó fizetése 17.000 dinárt tett ki, a középiskolai végzettséggel rendelkezők fizetése pedig alig érte el a 24.000 dinárt. A sztrájk alatt nem működnek majd többek között a városházán a tolóablakos ügyintéző szolgálatok, és az anyakönyvi hivatal sem dolgozik.

A városi adminisztráció szakszervezete felháborodással vette tudomásul a fizetéscsökkentést, ami valahol érthető is, mivel ez idáig nem így működtek a dolgok. A városi adminisztrációban, na meg a közvállalatokban is, nagyjából ismerősön keresztül vagy pártkönyvecskével lehetett elhelyezkedni, azt, hogy az illető milyen végzettséggel rendelkezik, vagy hogy van-e munkatapasztalata, vagy ért-e egyáltalán a munkafeladatához, nem igazán volt fontos. Kérdés azonban mi áll a rendelet mögött, mi a valós oka az egész zűrnek, hiszen arról sem szabad megfeledkezni, hogy a választási kampány már javában tart. Elég csak megnézni a választási hirdetéseket a városban, a reklámpannókon egymás után mosolyognak ránk fényes jövőnk nagy vezérei, igaz olyan is van közöttük, akit a rozsdás kanaláról, meg a vajdasági magyarok megfélemlítéséről ismerünk, de ez nem lényeges, hiszen ezek a dolgok Szerbiában nem elítélendők.
Már csak azért is érdemes elővigyázatosnak lenni a témával kapcsolatban, mert a szakszervezet vezetője tegnap megjegyezte, hogy Živko Makarić, a városi vezetés pénzügyekkel megbízott tanácsnoka előállt egy olyan indítvánnyal, amelyet ha elfogadnának, minden a régiben maradna, szóval eltörölnék fizetéscsökkentéseket, illetve a jelenleg érvényben lévő fizetési szorzókat megdupláznák. A témával kapcsolatban tegnap megszólalt a Szerbiai Haladó Párt újvidéki vezetője is, aki szerint nem szabad csökkenteni a fizetéseket a városi adminisztrációban, inkább a jelenlegi városi vezetést kellene megkérdezni, miért bővítették több mint 200 dolgozóval a városi adminisztrációt. A szakszervezet persze azért létezik, hogy kiálljon a dolgozók érdekének a védelmében, a pártpolitikai összefonódásokat azonban ebben az esetben sem lehet teljesen kizárni.
Mindezek után kérdés, ki aratja majd le a babérokat ez ügyben, de akinek „kijönne a lépés” sikeres választási poénvadászatot könyvelhetne el, mert a „nagy nyomás ellenére” sikerülne megmenteni a diploma nélkül dolgozókat, akik tényleg szép számmal vannak jelen a városi vezetésben.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás