A hétvégén Piroson nyolcadik alkalommal szerveztek kocsonyafesztivált. A rendezvény néhány évvel ezelőtt nemzetközi jelleget öltött, az idén Guinness rekordot próbáltak dönteni óriáskocsonyájukkal.
(Ótos András felvételei)
Jani: A jó kocsonya jó alapanyagokból készül, zselatinos, kevésbé fűszerezett. Lassan és sokáig kell főzni, nem szabad nagyon forralni, mert zavaros lesz a leve, minden szétfő benne. Kell bele egy kis fokhagyma, szemes bors, van, aki zöldséget és sárgarépát is rak bele, de akkor elveszti a tisztaságát. Átlátszónak kell lennie, zsírnak nem szabad lennie a tetején, húsnak is kell lennie benne, ez az igazi kocsonya. Sokáig főzni, ez a titka.
Mladen: Annak, aki kocsonyát főz, mindenképp sok időt kell szánnia erre. Muszáj odafigyelni a főzésre, szívvel kell főzni, különben nem sikerül. A kocsonyát disznóhúsból készítjük, disznófejet, combot rakunk bele, teszünk bele kevés üszőcsontot, és egy nagyon kevés bőrkét is, a zselatin miatt.
Vojislav: Jó kocsonya csakis jó minőségű alapanyagokból készíthető. Disznófej, disznóláb, disznónyelv, kell bele jól megtisztított bőrke is, de csak nagyon kevés, a zselatintartalom növelése miatt. Ma két kazánnal főztünk, egyenként 1100 literrel, mindegyikbe 550 kiló húst raktunk, főleg fejet, lábat és nyelvet. Több, mint 20 kiló fokhagymát használtunk el, tettünk bele vöröshagymát, sárgarépát, petrezselymet, zöldséget, olyasmit, amit egy házi levesbe is belefőzünk. Raktunk bele egy titkos, pirosi összetevőt is.
Uroš: A kocsonyát legalább 3-4 órán keresztül kell főzni, kell bele köröm, farok és füstölt dolgok is. Kis tűzön kell főzni, legjobban akkor sikerül, ha régi, fával fűtött tűzhely nagy vaslapján készítjük. Palánkán nőttem fel, megszoktam a kocsonyát. Általában 4-5 malacot vágtunk, a kocsonya volt mindig a legszebb része a vágásnak, jobban szerettük, mint a kolbászt. Egyéb húskészítményeket bármikor csinálhatunk, kocsonya azonban csak vágáskor van. Én piros paprikával megszórva szeretem.