2024. július 17., szerda

Felújítják a gyógyfürdőt

Néhány éven belül ismét gyógyvízben tornázhatnak a betegek

(Ótos András felvételei)

A 1897-ben a mai Futaki úti park helyén artézi kutat fúrtak a város ivóvízellátás biztosítására, a mély furatból 24,6 fokos, jódos ásványvíz buggyant ki. A vizet később elemezték, bebizonyították gyógyhatását, majd 1908-ban gyógyfürdő építésébe kezdtek ezen a helyen.

A Francsek Imre műépítész tervei alapján épült gyógyfürdő mára jócskán megroggyant, az elmúlt évtizedek során több alkalommal is megpróbálták felújítani, a részleges tatarozgatásnak azonban nem sok eredménye volt. Átfogó rekonstrukcióra volt szükség, amely néhány hónappal ezelőtt meg is kezdődött. Dr. Milijanka Lazarević, a fürdő – vagy hivatalos nevén: Reumatológiai Különleges Kórház – igazgatója elmesélte, hogy az elmúlt nyolc évben, amióta ő áll az intézet élén, a gyógyfürdő egyes részeit felújították ugyan, de általános rekonstrukcióra nem volt pénz. Kicserélték a cserepeket, felújították a rehabilitációs részleget, jelenleg az épületegyüttes főépületét és az udvarrészt teljes egészében rekonstruálják. Valószínűleg helyrehozzák azt az épületet is, amelyben a régi medence van, és ahol most csövesek és narkósok tanyáznak. A munkálatokat két részben végzik, ugyanis a Nikola Tesla utcában megoldatlan a csatornahálózat gondja, így nagy esőzésekkor a gyógyfürdő hátsó udvarát elárasztja víz. Tehát a munkálatok szakaszait az udvar működőképessé tétele és a főépület felújítása jelenti, európai szabványok szerint vízszigetelő réteget is beépítenek. Az épületben kicserélnek mindent, ami fából van, ezt úgy végzik el, hogy közben tiszteletben tartják a Műemlékvédő Intézet követeléseit, a szakemberek folyamatosan ellenőrzik az állami védelmet élvező épület tatarozásának folyamatát. A lépcsőket úgy alakítják át, hogy azokat a mozgáskorlátozottak is igénybe vehessék, kicserélik a padlókat, leeresztik a mennyezetet, ezenkívül a betegszobákat is rendezik. A funkcionalitás érdekében kiütnek több belső közfalat, hogy nagyobb termeket kapjanak, amelyeket jobban kihasználhatnak. Az igazgatónő szerint mindez nem sok változást jelent a reumatológiai kórház szolgáltatásait igénybe vevők számára, új szolgáltatásokat ugyanis nem fognak kínálni, ellenben a megszokott tevékenységet sokkal szebb és jobb körülmények között bonyolíthatják majd le. Ezenkívül az épület nem fog tovább romosodni, megmarad az utókornak.

Az újvidéki Reumatológiai Különleges Kórház egyedi Vajdaságban, ugyanis a többi hasonló intézettől eltérően itt nemcsak rehabilitációval foglalkoznak, hanem egy fedél alatt diagnosztikai szolgáltatásokat és korszerű gyógyterápiákat is nyújtanak. Ez alatt a biológiai gyógymódokat kell érteni, a kórházban a reumás ízületi gyulladásos betegségeket olyan módszerekkel kezelik, amelyeket a fejlett világban is alkalmaznak.

A gyógyfürdő régi medencéjét 1977 óta nem használják, a nyolcvanas évektől kezdve pedig a főépületben lévő kádakba sem töltenek gyógyvizet. A rehabilitációs terápiákat és gyógytornákat a 90-es évekig négy kádban végezték, de ezekbe egyszerű vizet töltöttek. A gyógyvizet szállító ér a túlzott kihasználás miatt ugyanis nem ad annyi vizet, mint korábban, és a felszínre vezető csövek is elkorhadtak, porózussá váltak. Az igazgatónő reméli, hogy egy-két éven belül új furat kerül a gyógyfürdő alatti érbe, ennek köszönhetően ismét használhatnak majd gyógyvizet terápiáikhoz.

A kórház szolgáltatásait a jövőben is orvosi beutaló alapján vehetik igénybe a polgárok, a többieket fizetővendégként fogadják. A hidroterápiás kezelést egyébként is mindenkinek fizetnie kell, ugyanis az egészségbiztosító intézet ennek költségeit nem fedezi, és régebben sem volt ez másképp: a gyógyfürdő víz- és sárterápiái már a '70-es években sem voltak ingyenesek.



Megépítése óta az épületen most végeznek először komoly rekonstrukciót, 1966-ban belekezdtek ehhez hasonlóba, de az közel sem volt ennyire átfogó. A mostani munkálatokat, amelyek nagyjából 180 millió dinárba kerülnek, a tartományi költségvetésből fedezik