2024. november 24., vasárnap

Emlékünnepség Újvidéken

A Csűrdöngölő néptáncegyüttes (fotók: Ótos András)


Az újvidéki Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központban tegnapelőtt este szűknek bizonyult a központ nagyterme, a március 15-e alkalmából megrendezett emlékünnepségen 250-en lehettek.

A műsor koszorúzással kezdődött a művelődési ház előcsarnokában, ezt követően elhangzott a Himnusz, a jelenlevőket Bátori József, a művelődési ház elnöke köszöntötte. Ezt követően a szót Ritecz Miklós, a Magyar Köztársaság belgrádi nagykövetségének főkonzulja vette át, a magas rangú vendég felolvasta Orbán Viktor miniszterelnök ünnepi beszédét, amelyben a következőket üzente: Ez a nap a nemzet ünnepe. Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc emlékezete azért fontos számunkra, mert hűen összegzi magyarságunk minden fontos pillérét: nemzeti büszkeségünket, önálló nyelvünk és kultúránk tiszteletét, szabadságszeretetünket. Minden magyar, éljen az anyaországban vagy bárhol a világban, ugyanezt érzi: amikor eljön a tavasz, kokárdát tűzünk, és ünnepelni indulunk.

Újvidék város képviselő-testületét Aleksandar Jovanović és Basnec Igor képviselték

A nemzet ünnepe mindig alkalom arra is, hogy számvetést készítsünk a nemzet állapotáról – mit értünk el, jó úton haladunk-e? Az elmúlt években kétségek között ünnepeltük, hosszú idő után most ismét felszabadultan köszönthetjük a tavaszt.

Magyarország nagyot változott, és most a megújulás hónapjait éli. Sok még a teendőnk, örökségünk embert próbáló feladatok elé állított valamennyiünket. Voltak olyan teendőink, amelyekkel nem tudtunk és nem is akartunk várni. Megalapítottuk a nemzeti összetartozás napját, és lehetővé tettük a határon túl élő magyarok számára a magyar állampolgárság megszerzését a szülőhely elhagyása nélkül.

Ritecz Miklós magyar főkonzul is koszorúzott


Most tovább törlesztjük tartozásunkat a nemzet felé. Az új alkotmány, amelynek tervezetét a nemzeti ünnepen beterjesztjük, végre méltó helyen és méltó formában fogalmazza meg nemzeti hitvallásunkat, fejezi ki minden magyar ember összetartozását és Magyarország felelősségét a nemzet valamennyi tagja iránt.

Köszöntöm Önöket ezen a szép reményekre jogosító ünnepen. Mindannyiuknak sok erőt, jó egészséget és Isten áldását kívánom!

Az ünnepi műsorban az irodalmi szakcsoport tagjai: Burány Boglárka, Csolák Anita, Forró Tamás, Gombár Csaba, Gombár Lea, Korom Igor, Ladisity Nikola, Major Gergely, Palatinus Evelin, Patarica Ildikó, Patarica Tímea, Ribár Anna, Szabó Erika és Zsolcer Albert – alkalmi verses-prózai összeállítást adtak elő. A rendezvényt Erős László – narrátor, Drozdik P. Teodóra – szólista, a Csűrdöngölő néptáncegyüttes és Drozdik P. Ilona zenetanárnő növendékei tették ünnepélyesebbé.

Az ünnepség keretében Petőfi Sándor szobra előtt tiszteletét fejezte ki: Ritecz Miklós főkonzul, Aleksandar Jovanović és Basnec Igor Újvidék városi képviselő-testület nevében, Bátori József, Csíkos János, sport- és ifjúságügyi titkárság titkárhelyettese, fiatalok a Magyar Nemzeti Tanács és Ózer Ágnes nevében, László Bálint, a Magyar Remény Mozgalom elnöke, Erdmann Ferenc, a VMDK alelnöke, Pál Károly, a VMSZ ügyintéző alelnöke és mgr. Miavec Béla, a VMSZ tanácsának elnöke. A VMSZ városi szervezetének nevében Kiss Gyula, városi tanácsnok, valamint Bancsi Ferenc és Horvát Tibor koszorúztak, Klenanc Miklós és Burány Árpád a Jövő Fiataljai ifjúsági egyesület nevében, Csengeri Attila a Humentisz civil szervezet, Papp Ferenc pedig a Nagy Sándor Műemlékvédő és Hagyományápoló Egyesület nevében helyeztek el koszorút. A szobrot megkoszorúzták Bába Lúcia, dr. Csáki S. Piroska és Mészáros Ilonka, a Magyar Kultúra Lovagrend lovagjai, valamint a Prijateljstvo-Barátság nevében Mészáros Ilonka elnök és Todorović Vlado titkár is.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás