Az I. helyi közösségben tartalékoltak az Illés-napi rendezvényekre. Képünk a tavalyi felvonuláson készült
Februárban lejárt a temerini helyi közösségek tanácsainak mandátuma. Az új tanácstagok megválasztására a képviselő-testület elnökének kellene kiírni a választásokat, ám úgy tűnik, erre nincs meg a közös akarat a községben hatalmi koalíciót alkotó pártok között, de pénz sincs a választások megszervezésére.
A többpártrendszer bevezetése óta volt már példa arra, hogy még a szocializmusban szerzett mandátumuk lejárta után is hosszú ideig helyükön maradtak a helyi tanácsnokok, mert úgy felelt meg a községet uraló akkori radikális vezetésű hatalomtartóknak. Most, magát demokratikusnak tekintő pártkoalíció van hatalmon a községben, ám sem a hatalom tartói, sem pedig az ellenzék nem mutat érdeklődést a helyi választások kiírása iránt. Bár a helyzet most merőben más, mint a múlt század kilencvenes éveiben volt, de annyival rosszabb, hogy a mandátummal együtt lejárt a helyi járulék fizetésének kötelezettsége is. Új járulék bevezetésére pedig kevés az esély.
Miért nincsenek helyi közösségi választások Temerinben? – tette fel a kérdést sajtóközleményében a Vajdasági Szociáldemokrata Liga temerini szervezete. Ugyanakkor számon kérte a helyi járulékból befolyt pénzek elszámolását, különös tekintettel a járulék egyharmadának csatornázási célokra való felhasználására. A ligások szerint a helyi közösségek öt év alatt mintegy 3 millió dinárral „könnyítették” meg a polgárok zsebét.
Az előállt helyzetben a VSZL temerini szervezete dr. Matuska Mihálytól, a községi képviselő-testület elnökétől kérdezte, „miért nem cselekszik az alkotmány, a törvények, a község statútuma, a helyi közösségek statútumai, valamint a helyi közösségekről szóló döntéssel összhangban, és törvény szabta kötelességének eleget téve, miért nem írja ki a helyi közösségi választásokat?”
HIÁNYZIK A POLITIKAI AKARAT
Dr. Matuska a Temerini Újságban válaszolt a ligások „féligazságaira”. Szerinte „az alkotmány nem is említi a helyi közösségeket, törvény nem szabályozza a helyi közösség szervei megválasztásának módját. A választásokat csak helyileg meghozott határozatok szabályozzák, melyeket a községi képviselő-testület (kkt) bármikor megváltoztathat. A választások elhalasztása nem egy személy akaratán múlik, ez a községi hatalomban résztvevő pártok egyöntetű állásfoglalása, mivel a választásoknak nincsenek meg a jogi és pénzügyi feltételei. A választásokat lebonyolító bizottság megbízatása lejárt. Ezt a bizottságot a községi képviselő-testület nevezi ki, de mindeddig sem a hatalmi koalíció pártjai, sem az ellenzéki pártok, sem a helyi parlamenten kívüli pártok (köztük a VSZL sem) nem tettek javaslatot a választási bizottság tagjainak megválasztására. Javaslat nélkül a bizottság tagjait a községi képviselő-testület nem nevezheti ki, bizottság nélkül nem lehet választásokat tartani.”
Ekképpen a helyi közösségek helyzete és jövője Temerinben megoldatlan, akárcsak a választások kiírása is. Megkérdőjelezhető a helyi közösségek működése, mivel megszűnt a tanácsok mandátuma. Az új választások megszervezése pedig sokba kerül, mint a községi képviselő-testület elnöke több alkalommal is hangoztatta: hiányzik hozzá a politikai akarat is. Temerinben a helyi közösségi választásoknak most nincs tétje, mivel megszűnt a helyi járulék, nincs miből gazdálkodni, ahol pedig nincs pénz, ott nincs miről dönteni.
Korábbi községi határozat szerint az esetleges választások költségeit fele-fele arányban a község és a helyi közösségek fizetnék. Gusztony András polgármester megerősítette, hogy mivel az idei községi költségvetés nem irányzott elő eszközöket ezeknek a választásoknak a lebonyolítására, a költségvetés módosítására lenne szükség ahhoz, hogy a község ki tudja fizetni a rá eső részt. De a helyi közösségek kasszája is üres, mivel a helyi járulék megszűnt. A jelentős kiadásokat úgy lehetne elkerülni, ha a helyi választásokat az országos és tartományi választásokkal együtt tartanák, vélik a helyi politikusok.
NEM ÁLLT LE A MUNKA
Ezt már Puskás Tibor, a temerini I. helyi közösség lejárt mandátumú tanácsának elnöke mondja a helyi lap munkatársának. Az elmúlt időszakban nem ülésezett a tanács, a polgármester a négy helyi közösség képviselőivel tartott megbeszélésen közölte, hogy az első adódó általános választással egyidejűleg tartják majd a helyi közösségi választásokat is. Addig maradnak a mostani tanácsok és végzik a teendőket.
Puskás azt is közölte, hogy a mandátum utolsó napján megtartott tanácsülésen döntöttek a farsangi karnevál és az Illés-napi rendezvénysorozat megszervezéséről, amihez anyagiakat is tartalékoltak. Ha időközben megejtenék a helyi közösségi választásokat, akkor már az új vezetőség fogja szervezni az Illés-napi rendezvényeket, ha nem, akkor a mostani. Egyébként a helyi közösségnek vannak kisebb pénzforrásai, mint például a nagyterem bérbeadása. A közvilágítás meghibásodása ugyanott jelenthető, ahol eddig. A karbantartást a község vállalta a terepi munkát pedig a közművállalat végzi. A rendezvények megtartása továbbra sem kérdéses, a civil szervezetek, amelyek eddig ingyen használhatták a termeket, ezentúl is igényelhetik. Amíg új vezetés nem lesz, úgy kívánnak dolgozni, mint ahogyan az elmúlt négy évben tették, mert nem engedhető meg, hogy tönkremenjen az épület és a helyi közösség többi vagyontárgya.
A VSZL-t kivéve eddig a község területén működő pártok közül egy sem mutatott érdeklődést, és nem követelte a választások kiírását.