(fotó: Ótos András)
A szerbiai belügyminisztériumban az utóbbi években, évtizedekben nagy gondot jelent az, hogy nemzeti hovatartozásukat tekintve foglalkoztatottaik nem képviselik kellő arányban az országban élő népeket, magyarán: a kisebbségiek nem akarnak rendőrök lenni.
A belügyminisztérium Bűnügyi Rendőrakadémiájának legújabb programja azt a célt tűzi ki, hogy népszerűsítse a kisebbségi fiatalok körében a rendőri munkát, azaz, hogy minél több kisebbségi fiatalt rávegyenek arra, hogy jelentkezzenek a rendőrképző pályázatra. Az újvidéki rendőrség épületében tegnap a roma nemzetiségű fiatalok számára szerveztek bemutatkozó előadást, a rendőrakadémián március 14-én nyílt meg és április 1-jéig tart az elsőéves hallgatók felvételére kiírt pályázat. A rendőri hivatás iránt érdeklődő fiatalokat dr. Goran Milošević dékán üdvözölte, bemutatta nekik az intézmény kínálatát, és beszélt a rendőri szakmáról.
– Szerbiában sokféle nemzet él, problémáinkat megosztjuk, céljaink közösek. A biztonság kérdése mindenkit egyformán érint, ezért a biztonsági szolgálatok munkájába az itt élők közül mindenkinek részt kell vennie! Az elmúlt napokban bemutatkozó előadást szerveztünk Bujanovacon, Preševóban, Nišben, akadémiánk egy csapata tegnap Prijepoljéban járt, ma Szabadkán reklámozzák kínálatunkat – mondta a dékán, majd hozzátette, hogy a rendőrakadémián pillanatnyilag 1300 hallgató tanul, többségük szerb, de vannak köztük albánok, bosnyákok, magyarok, románok, szlovákok, bolgárok és cigányok is.
A rendezvényen Mladen Kuribak, a szerbiai rendőrség igazgatója kijelentette, hogy amennyiben megfelelő számban lennének jelen soraikban a kisebbségi csoportokból származó rendőrök, a rendőri munkát sokkal könnyebben, effektívebben végezhetnék.
– A polgárok biztonságának tekintetében ez biztos sokat jelentene, a kisebbségi rendőrök ugyanis jobb kommunikációt alakíthatnak ki saját csoportjaikkal, ami nagyban megkönnyíti a munkát – magyarázta a rendőrtábornok. Prezentációikkal tehát arra törekszenek, hogy felkeltsék minél több kisebbségi fiatal érdeklődését, és hogy kisebbségiekkel frissítsék fel soraikat.