2024. július 16., kedd

Temerin Ünnepel

Ma van az Illés-napi fogadalom 159. évfordulója

Szerdán este a kiállítóteremben nagy érdeklődés mellett mutatták be Milaković Teréznek, a Temerini Rádió nyugalmazott újságírónőjének Egyik kezemben mikrofon, a másikban fakanál című szakácskönyvét. Képünkön a könyv szerzője (mikrofonnal a kezében) süteményeit, lekvárjait, teakeverékeit és likőrjeit mutatja be a közönségnek. (Fotó: Góbor Béla)

Nagy ünnep van ma Temerinben, amelyből kiveszi részét a város magyar lakosságának apraja-nagyja. Az Illés-napi felvonulás 9 órakor indul a megújult kálváriáról. Ez újabb kori hagyomány, korábban tábori miséket, szabadtéri előadásokat tartottak, vagy csak a templomban emlékeztek meg az ősök fogadalmáról, amit a szabadságharc leverése utáni ínséges években tettek azért, hogy az egymás után bekövetkezett elemi csapások – zivatarok, jégverés – az Úr kegyelméből kerüljék el a falut. Arra tettek fogadalmat, hogy Szent Illés napját – amikor is a legnagyobb csapás érte a falu határát – minden évben ünnepként megülik és azt hagyományként az utódokra örökítik.

Az Illés-napi hagyományok kutatói, elsősorban Ökrész Károly és Csorba Béla megemlítik, hogy különösen a múlt százat harmincas éveiben, amikor a fogadalomtétel 80. évfordulója körüli ünnepségeket tartották, voltak látványosak és lélekemelők a rendezvénysorozatok. A felvonulásokat, színielőadásokat, kiállításokat mindig is a polgári egyesületek szervezték, az egyház pedig szentmise bemutatásával kapcsolódott be az ünneplésbe.

A mai napi program tehát a vidéki és testvérvárosi vendégek fogadását követően felvonulással kezdődik, amelyben a helyi civil szervezetek tagjai mellett, részt vesznek a testvérvárosok és egyesületek képviselői, a mazsorett csoport a fúvószenekar kíséretében, népviseletbe és magyaros ruhába öltözött gyerekek és fiatalok, továbbá az új kenyérrel a legjobb tanulók.

Az ünnepi szentmise 10 órakor kezdődik a Szent Rozália-plébániatemplomban, melynek főcelebránsa és ünnepi szónoka dr. Bábel Balázs kalocsai–kecskeméti érsek lesz. A mise után kerül kiosztásra a plébánia tájékoztatója, a Temerini Harangszó Illés-napi száma.

Délután 16.30 órai kezdettel a plébániatemplomban a Szent Cecília és az Őszirózsa énekkarok közös hangversenye lesz Simovics Balázs kántor vezetésével. Ezt követően kb. 17.30-kor ugyancsak a plébániatemplomban Czakó Gábor író, kinek szülei temerini származásúak voltak, dedikálja Jézus beszélő kövei c. új könyvét, a Beavatás sorozat X. kötetét.

18 órakor a telepi iskola udvarában folytatódik az ünneplés művelődési műsor bemutatásával a Szirmai Károly MME szervezésében. 19.30-kor a temerini énekkarok hangversenye: a Szt. Cecília, az Őszirózsa, a Dalárda és a Juventus közös fellépésével. 20 órakor ünnepi köszöntő, kenyérszegés, majd vacsora és mulatság hajnalig.

Holnap, július 21-én is gazdag program várja az érdeklődőket. A vásártéren délelőtt 9 órától kirakódóvásár, majd megkezdődik honfoglalás előtti őseink lakóépülete, a jurta állításának a bemutatása, 10 órakor íjász verseny kezdődik. Délután 3 órakor Zöldi László előadása a betyárvilágról, majd 16 órakor a zentai Longinus Középkori Hagyományőrző Egyesület harci bemutatója, 17 órakor Bíró András Zsolt előadása a magyarok őstörténetéről, 18.30-kor a pápai és a temerini íjászegyesületek íjász bemutatója, utána táncház gyerekeknek, majd 20.30-tól táncház felnőtteknek. Az egész napos program keretében a TAKT szervezésében népi játékok, délvidéki kézműves mesterségek (fafaragás, gyöngyfűzés, nemezelés, üvegfestés) bemutatása, palacsinta, kürtős kalács méz árusítás, valamint íjászati és lovaglási lehetőség.

Ugyancsak szombaton délután a tájházban a Temerinből elszármazottak VII. találkozója és A hely szelleme – Kapcsolattartás az elszármazottakkal projekt keretében megrendezésre kerülő vándorkiállítás megnyitója.

A rendezvények szervezői a helyi civil szervezetek. Minden érdeklődőt szeretettel várnak.