2024. július 16., kedd

Az aszálykár elérheti a milliárd dinárt

Megalakultak a munkatestületek – A temerini községi képviselő-testület üléséről

A kukoricásokban tapasztalt aszálykár 30-40 százalékos lehet (Fotó: Góbor Béla)

Lényegében még a községi képviselő-testület megalakítása körüli teendők szerepeltek a tegnap megtartott immár harmadik ülés napirendjén is, noha már érdemi vitát is folytattak a képviselők. Az, hogy az ülés nem laposodott el az ellenzék folytonos reklamálása következtében, annak köszönhető, hogy Gusztony András, a községi képviselő-testület elnöke igen rutinosan, magabiztosan az ügyrendi szabályzat teljes ismeretében vezette az ülést. Másrészt az ellenzék vezérszónokai is belátták, hogy nincs értelme folytatni az ellenzéki pozíció gyakorlását úgy, ahogyan az előző két ülésen tették.

Az ellenzékben levő ligások még az elmúlt ülésen kezdeményezték, hogy a községi képviselő-testület hozzon döntést a mezőgazdaságot ért károk enyhítéséről, amit akkor erre az ülésre halasztottak. Ezzel kapcsolatos Miroslav Monar, a községi tanács mezőgazdasági felelőse elmondta, hogy a hét elején mezőgazdasági szakemberekből álló bizottság járta be a határt és megállapította, hogy az aszálykár a kukoricánál 30-40, a szójánál 50, a cukorrépánál pedig mintegy 30 százalékos. Erről tájékoztatják köztársasági kormányt, valamint a tartományi mezőgazdasági víz- és erdőgazdálkodási titkárságot. Összességében a kár elérheti az egymilliárd dinárt, ami meghaladja a község egész évi költségvetését. Ilyenformán a község nem sokat segíthet a gazdákon, mert nincs miből. Természetesen az ellenzék ennyivel nem volt megelégedve, többet kért, többek között azt, hogy mentsék fel a termelőket az adó fizetése alól. Ezen többen mosolyogtak, tudván azt, hogy keveset tehet a község ebben az ügyben, az ellenzéknek pedig ez a javaslata még poénszerzésre sem elegendő. A község már évek óta nem fizetteti meg az adót, mert a megszabott kataszteri jövedelem olyan kevés, hogy nem érdemes költeni a papírra és a kézbesítésre.

Az ellenzék részéről néhány konstruktív javaslat is elhangzott, mégpedig, hogy rá kell bírni a biztosítótársaságokat arra, hogy szárazság ellen is kössenek biztosítást a termelőkkel, ezenkívül hogy ütemezzék át a termelőknek nyújtott hiteleket és előlegezzenek pénzt az őszi vetéshez.

A községi képviselő-testület munkatestületeinek, a közvállalatok igazgató- és ellenőrző bizottságainak, valamint az iskolaszékeknek a község részéről megválasztandó tagjaival kapcsolatosan az ellenzéki pártok azt kifogásolták, hogy nem kaptak számarányuknak megfelelő helyet a testületekben, ezért a javaslatok ellen szavaztak.

Volt az ellenzéknek egy olyan javaslata is, amely a polgári jogvédő intézményének megalakítását kezdeményezte a községben. Mivel számos pénzügyi kérdést is sürgősen meg kell vitatni, Gusztony András augusztus 10-ére tűzteki a következő ülés időpontját. Ezen az egyik fő téma a községi költségvetés módosításának és a rendelkezésre álló eszközök átütemezésének a javaslata lesz.