2024. november 25., hétfő

Hajnali hatalomváltás

A Szerb Haladó Párt köré tömörülő új koalíció leváltotta a májusi rendes választások után posztra került polgármestert, továbbá az egész városi vezetőséget és újat választott helyettük
A szerdára összehívott újvidéki városi képviselő-testületi ülés, amelyen az új városi vezetőség megválasztása volt a fő tét, csütörtökön reggel fejeződött be. Az ülést a kölcsönös vádaskodás, sértegetés jellemezte, többször félbeszakadt, végül azonban leváltották a volt városi hatalmat, és megválasztani az újat. Az új koalíció 42 szavazattal Miloš Vučevićet választotta meg Újvidék új polgármesterévé, helyettese Borko Ilić lett, aki a Szerb Demokrata Párt újvidéki bizottságának az elnöke. Az újvidéki képviselő-testület új elnökének Siniša Sevićet, a Szerb Szocialista Párt újvidéki bizottságának az elnökét választották, míg helyettese a Dveriből kizárt Miroslav Ilić lett.

A képviselő-testület ülése szerdán délután nagyjából azzal telt el, hogy a haladók és a demokraták tábora sértegette, gáncsolta egymást, a napirendig el sem jutottak, mert délután megszakadt az ülés, Aleksandra Jerkov a képviselő-testület elnöke szerint hívatlan „rövidre nyírt fiatalemberek” jelentek meg az épületben, több képviselőt megfenyegettek, ezért szünetet rendelt el.
Estefelé, fél hét tájban kezdte meg újra működését a városi parlament, először a napirendi pontok kiegészítéséről folyt a vita, amelyek közé tartozott azoknak a bizottsági jelölteknek a visszahívása, akik kiléptek a demokraták körül tömörülő koalícióból. Miloš Vučević, a Szerb Haladó Párt újvidéki bizottságának az elnöke azért tiltakozott, mert nem kapta kézhez a megváltozott napirendi pontok nyomtatott változatát, mire Jerkov elrendelte és kinyomtatták. Este fél nyolc körül a képviselők 60 szavazattal elfogadták azt a határozatot, hogy a hatodik napirendi pont Igor Pavličić polgármester, valamint a városi tanács vezetőségének a leváltása legyen. Ezután, a városi parlament tanácsnokai elfogadták a napirendet, majd Jerkov szünetet rendelt el, hogy megalakulhasson az új városi választási bizottság, amelynek érvényesíteni kellett azoknak a tanácsnokoknak a lemondását, akik új tisztséget töltenek be a jövőben. A napirend megszavazása után nemsokára a Szerb Radikális Párt tagjai elhagyták a termet, Đurađ Jakšić, a radikálisok vezetője azt mondta, nem akarnak részt venni abban a kavarodásban, amelynek minden jel szerint Nenad Čanak a fő okozója. Jakšić hozzátette, az eddigi hatalom volt a legrosszabb, amely valaha uralkodott Újvidéken, de azok, akik most következnek még ezeknél is rosszabbak.
Kilenc óra előtt megkezdődött a polgármester leváltásáról szóló vita. Az újvidéki haladók főnöke felszólalásában azt hangsúlyozta, Igor Pavličić Újvidék minden idők legrosszabb polgármestere. Borislav Novaković demokrata képviselő erre azt felelte, nem illik ilyen érzelmektől teli vádakkal illetni senkit a képviselő-testület ülésén, és azt üzente Vučevićnek, hogy csak akkor kerülnek hatalomra, ha azt a többség megszavazza. Ezután a demokraták tanácsnokai következtek a felszólalásokkal, dicsérték a volt hatalom sikereit és befektetéseit a Telepen, a Limánon és a város többi részében. Božidar Protić demokrata képviselő azzal vádolta meg a haladók köré tömörülő koalíciót, hogy nincs legitimitásuk, mert azokból a tanácsnokokból állt össze, akiket választási csalással gyanúsítottak, valamint olyanokat is befogadtak, akiket párttársaik kizártak tagjaik sorából. Živko Makarić, a volt hatalom gazdasági ügyekkel megbízott képviselője felszólalásában elmondta, Újvidék Szerbiában a legsikeresebben gazdálkodó város, erről meggyőződhetnek a haladók is, ha átveszik a hatalmat. Živko Ćurčić, az Egyik Sem a Felkínált Válaszok Közül pártból kizárt tanácsnok azt üzente válaszában, meglehetősen irreális a volt városi hatalom részéről, hogy gazdasági sikerekkel dicsekedjenek, hiszen Újvidéket adósságba verték. Makarić erre azt válaszolta, hogy bizonyosan nem olvasták el a kölcsönről kötött szerződést, mert akkor meggyőződhettek volna arról, milyen kedvező feltételek mellett vette fel Újvidék a hitelt.
A vádaskodás után Igor Pavličić vette át a szót, elmondta, hogy az ő leváltását követelő többségnek az a feladata, hogy elfogadják a kritikát és készek legyenek mindig a párbeszédre.
– Senkinek sem kívánom azt, amit nekem és családomnak kellett átélnem az utóbbi hetekben. Erre semmi szükség. A párbeszédnek köszönhetően sikerült nyugodt hangnemben folytatni a képviselő-testület ülését, és én azt szeretném, ha a folytatásban is így történne. Fontos, hogy jó kapcsolatok alakuljanak ki közöttünk, hogy egymás szemébe nézhessünk és összehasonlítsuk eredményeinket – mondta a polgármester.
Este tizenegy óra után megkezdődtek az előkészületek a polgármester leváltására, amelyet titkos szavazással kellett lebonyolítani. A képviselő-testület elnökének Veljko Krstonošić demokrata, és Aleksandar Đurđev, a Dveri kizárt tanácsnoka segített a titkos szavazás megszervezésében.
Éjfélkor elkezdődött a titkos szavazás a polgármester leváltásáról. A szavazóknak elkerítettek a teremben egy részt, hogy a szavazást titkosnak nevezhessék, bár egyes képviselők nyíltak lobogtatták az újságírók előtt a bejelölt szavazócédulát. Jerkov emiatt ideiglenesen megszakította a szavazást, és magához kérette a tanácsnoki csoportok vezetőit megbeszélésre. Nemsokára folytatták a szavazást, de a titkos szavazás folyamán több incidensre is sor került, bekiabálások, kioktatások hangzottak el, végül is éjfél után egy órára sikerült befejezni. A régi hatalom képviselőit 42 szavazattal leváltották.
Aleksandra Jerkov a leváltását követően felszólalásában a következőket mondta:
– Igor Pavličićet és engem, Aleksandar Vučić parancsára váltottak le. A Roma Demokrata Pártot a szavazatok megvásárlásával gyanúsítják. A Dveri és az Egyik Sem a Felkínált Válaszok Közül képviselőit kirúgták pártjukból. A szocialisták is csak a belgrádi központjuk parancsának engedelmeskedve fordultak ellenünk. Kirúgottak, gyanúsítottak, szökevények és ráerőszakoltak – ez az a többség, amely leváltotta a demokratikus hatalmat Újvidéken. Büszke vagyok rá, hogy önök eszközölték ki az én leváltásomat – mondta Jerkov. A felszólalást nevetés kísérte.
Hajnali hat órakor 42 szavazattal megválasztották Miloš Vučevićet Újvidék polgármesterének, helyettese Borko Ilić lett, aki a Szerbiai Demokrata Párt újvidéki bizottságának az elnöke. Az újvidéki képviselő-testület új elnökének Siniša Sevićet, a Szerbiai Szocialista Párt újvidéki bizottságának az elnökét választották, míg helyettese a Dveriből kizárt Miroslav Ilić lett.
A polgármester megválasztása után a demokraták elhagyták a termet, majd az új hatalom képviselői megválasztották a városi tanács új tagjait: Dejan Mandić – Szerb Haladó Párt (költségvetés és pénzügyek), Goran Sečujski – Dveri (gazdaság), Nikola Ćirović – Roma Demokrata Párt (kommunális ügyek), Nemanja Vukčević – Szerbiai Szocialista Párt (közlekedés), Predrag Svilar – Szerbiai Demokrata Párt (ifjúság és sport), Bela Kurina – Roma Demokrata Párt (szociális védelem és család- és gyermekvédelem), Nemanja Starović – Szerb Megújhodási Mozgalom (városrendezés és környezetvédelem), Petar Novaković – Szerb Haladó Párt (egészségügy). Radomir Dabetić – Szerbiai Szocialista Párt (oktatás), Milan Đurić – Szerb Haladó Párt (közigazgatás és jogszabály), és Milana Brkić – Dveri (kultúra).
Ezután az új hatalom leváltotta, majd kinevezte az új igazgatókat az újvidéki közvállalatok élére. Reggeli nyolc óra után végre befejeződött a képviselő-testület maratoni ülése.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás