(fotó: Dávid Csilla)
A Forradalmi Múzeum újvidéki épületét a múlt század 70-es éveiben építették, itt kapott helyet az 1914 és 1945 közötti időszakot felölelő, állandó tárlat. Az alapító, a tartományi kormány 2009-ben a kiállítóterem legnagyobb részét a Modern Művészetek Múzeumának rendelkezésére bocsátotta, azóta a forradalmi témájú tárlat a korábbinak csak a töredéke.
Uglješa Belić, a Vajdasági Múzeum – az épületet ennek az intézménynek a nevére telekkönyvezték – igazgatója azt nyilatkozta a Magyar Szónak, hogy semmi kifogása a Modern Művészetek Múzeumának tárlata ellen, azonban beköltözésük az épületbe nem jelenthet tartós megoldást, megbeszélés szerint viszont ott maradhatnak egy bizonyos ideig.
– Ha a vajdasági kormány megalapította a Modern Művészetek Múzeumát, akkor helyiséget is kell biztosítania számára. Az egy épületbe való összezsúfolással leépítették a vajdasági népek forradalmi harcát, fejlődését bemutató tárlatot, a helyzet csakis ideiglenes megoldást jelenthet –véli az igazgató.
Jelenleg a Vajdasági Múzeum tulajdonában van a Duna utca 35-ös és a 37-es számú épület is, a kérdéses kiállítási terület a 37-es épület második emeletén van. Az alapító döntésének értelmében a terem háromnegyed részét kapta meg a Modern Művészetek Múzeuma, a forradalmi témájú tárlatot a maradék helyre – a korábbinak alig 20 százalékára – kellett besűríteni. Ez a gyakorlatban a kronológiai fonál megszakítását jelentette, ugyanis helyszűke miatt most csak az 1941-től 1945-ig tartó időszakot mutathatják be, noha korábban azt tervezték, hogy az állandó tárlatot kibővítik a jugoszláv idők történelmi tárgyaival is.
– A Vajdasági Múzeum igazgatóbizottsága több ízben is elutasította azt, hogy a 37-es számú épületet – a kataszterben tulajdonoscserét jegyezzenek be – odaadják egy másik intézménynek, a Modern Művészetek Múzeumának, igazgatóként csak azt a megoldást fogadhatom el, hogy az épület a mi tulajdonunkban marad. Kötelességünk a polgároknak mérvadó és argumentált módon bemutatnunk Vajdaság nem csak szerb vonatkozású történelmét, erre azonban sajnos helyszűke miatt nincs lehetőségünk. Az épület falára, kívülről nem akaszthatjuk a kiállítás anyagát – hallottuk.
A rendelkezésükre megmaradt kis termet most egy fallal elválasztották, így a történelmi tárlat csak egy bejáraton közelíthető meg, az ilyen térelrendezés ellentétben van minden muzeológiai követelménnyel.
Živko Grozdanić, a Modern Művészetek Múzeumának kusztosza viszont úgy véli, hogy ennek a múzeumnak éppen a Duna utca 37-es épületében a helye, és hogy telekkönyvileg is meg kellene kapniuk az épületet. A Nacionalni Građanski napilapnak nyilatkozva elmondta, hogy a Vajdasági Múzeumnak tiszteletben kellene tartania a tartományi kormány tavalyi döntését, amely kimondja, hogy az épületet a Modern Művészetek Múzeumának tulajdonaként kell telekkönyvezni. A Modern Művészetek Múzeumának tárlatait 2001 óta szervezik meg a valamikori Forradalmi Múzeum épületében, irodák és lerakataik a Zsidó utca 21-es épületében is vannak. 2007-ben egy nemzetközi pályázatot írtak ki egy új múzeumi épület megtervezésére. A terv szerint az új múzeumot 2013. február 1-jén nyitják majd meg, a Modern Művészetek Múzeumának megalapításának 47. évfordulóján.