2024. július 17., szerda

Mégis megépül a medence?

Ebben a medencében egyelőre csak a békák érzik jól magukat... (fotó: Ótos András)


Az újtelepi Jovan Dučić sugárút és a Bata Brkić utcák kereszteződésénél lévő, a három toronyépülettel szemben elhelyezkedő beépítetlen telek bérbeadásáról szóló szerződést 2006 januárjában írták alá, ennek értelmében a telken a szlovén Tuš kft.-nek kellett volna nyitott medenceegyüttest, sportközpontot, és üzletközpontot építeni.

A Városépítési Intézettel megkötött szerződés értelmében a szlovén beruházónak három éven belül kellett volna átadnia rendeltetésének az új létesítményt, ebből azonban nem lett semmi. A parcella öt éve üresen áll, kiöntötték ugyan az alapokat, és az engedélyt is beszerezték, az építkezés azonban nem kezdődött el. A terv szerint sportcsarnokokat, üzlethelyiségeket, egy fedett és egy nyitott uszodát, továbbá a medencékhez kapcsolódó tartalmakat kell megépíteni erre a telekre, a Tuš azonban nem térítette meg a telekhasználati díjat, és nem is épített. Ezt a díjat akkoriban 62 millió dinárra becsülték, a szerződés 90 évre szól.

A Városépítési Intézet azonban nem állt el az üzlettől, nem kérték vissza a telket, megértéssel voltak a Tuš anyagi gondjai iránt. A válság ellenére a szlovénok sem álltak el az építkezéstől, sőt, a jövő hétre tárgyalásokat beszéltek meg az intézet illetékeseivel, ezek után biztosan kiderül majd, hogy pontosan mi lesz a szóban forgó telek sorsa. A Városépítési Intézetben belátják, hogy az újtelepi polgároknak szükségük van egy szabadidőközpontra, ezért azt szeretnék, ha az elképzelés mielőbb megvalósulna.

A szlovén mamutcégnek Újvidéken már volt egy létesítménye, az újtelepi Stepa vajda sugárút mentén működtetnek-működtettek egy bevásárlóközpontot. Ezt a boltot – a többi szerbiai Tuš bevásárlóközponttal együtt – nemrégiben megvette-kibérelte az Idea üzletlánc. A Tuš tulajdonosa, Szlovénia leggazdagabb üzletemberének és vállalatának ügyvitelével kapcsolatban az év elején a szlovén rendőrség vizsgálatot indított, a cégben állítólag gazdasági visszaélések történtek. A sajtó arról is beszámolt, hogy a válság idején a Tuš több száz millió eurós adósságot halmozott fel.