2024. július 16., kedd

Vízgyár kellene

Temerinben csaknem nyolc éve gond van a csapvízzel

Egy hónapja már, hogy lakat került a vizes bódéra

A városban akkor figyeltek fel komolyabban arra, hogy baj van a csapvízzel, amikor 2003 őszén a községhez tartozó két településen, Járekon és Szőregen, az ellenőrzésre vitt vízmintában jóval több arzént találtak a megengedettnél. Csakhamar kiderült, hogy a temerini ivóvízben is ugyanolyan sok arzén van, mint a járekiban és a szőregiben.

Honnan ez a sok, nagy mennyiségben igen káros anyag a vezetéki ivóvízben? Nem kellett sok utánjárás, hogy kiderüljön: nem a víz minősége változott meg, hanem az előírások lettek szigorúbbak. (Temerinben akkora az arzén koncentrációja 0,01 és 0,08 milligramm között volt literenként, az uniós határérték pedig legfeljebb 0,01 mg/l lehetett). De nemcsak Temerinnek lett nagy hirtelen baja a csapvízzel, hanem Vajdaságban sok más településnek és városnak is. Mindenhol úgy igyekeztek orvosolni a bajt, ahogyan tudták, ahogyan az anyagi lehetőségek megengedték. Temerin már akkor a szegényebb községek közé tartozott, így hát, hogy eleget tegyenek az előírásoknak, bizonytalan időre kényszerintézkedésként hatóságilag betiltották a csapvíz emberi és állati fogyasztásra való használatát, a lakosság ivóvízzel való ellátását pedig, mivel a tartós megoldás már akkor távolinak tűnt, lajtos kocsikról oldották meg. Az iskolákban és a forgalmasabb helyeken nagy tartályokat helyeztek el, ahova naponta Újvidékről hordták a vizet, és korlátozás nélkül bárki vihetett.

Voltak, akik komolyan vették a történteket, és sorba álltak az ivóvízért, mások figyelmen kívül hagyták, mondván: harminc éve (amióta az utcák többségében van vízvezeték) baj nélkül ugyanezt a vizet fogyasztják. Idővel egyre kevesebben hordták a tartályokból az ivóvizet. Visszatértek a csapvízhez, vagy pedig – ami gyakoribb –, ivásra ásványvizet fogyasztanak, ételkészítéshez pedig vezetékit. Egy hónapja már, hogy a lajtos kocsi is meghibásodott, azóta szárazak a vizes bódékban a tartályok.

Azt jól tudják a temeriniek, hogy a helyzeten egy vízgyár segíthetne, mivel az utóbbi években sokat romlott a vezetéki víz minősége, az arzén mellett a megengedettnél több ammóniát, nátriumot és más anyagokat is tartalmaz. Biológiailag ugyan továbbra is hibátlan (naponta ellenőrzik), ám a régi vezetékben elszaporodtak az algák, néhány kútból pedig homok is kerül a vezetékekbe. Gyakran előfordul, hogy a csapból kellemetlen színű és szagú homokos víz folyik.

A városi vízvezetékkel gazdálkodó helyi közművállalat éppen ezekben a napokban terjesztette az önkormányzat elé a tavalyi munkabeszámolót és az idei fejlesztési terveket, közöttük a vízvezeték-hálózatra vonatkozóét is. Ebben továbbra sem szerepel a vízgyár építése (mivel nincs rá fedezet), ám tervezik a szokásos karbantartási munkák mellett a vásártérnél levő kutak felújítását és egy új kút fúrását a város délkeleti részén fekvő vízlelőhelyen. Tervezik még a régi vezetékek fokozatos kicserélését, valamint a temerini és a járeki vízvezeték összekapcsolását is, amivel különösen az utóbbi helyen javulna a vízellátás.