2024. november 23., szombat

Villamosközlekedés Újvidéken

A polgármester javaslatára hamarosan – valószín ű leg már néhány éven belül – visszaállítják Újvidéken az 1958-ban megszüntetett villamosközlekedést. Az önkormányzat ilyen módon szeretné csökkenteni a város légszennyezettségét, a forgalmi dugók kialakulásának esélyét, és így szeretnék olcsóbbá tenni a tömegközlekedést.

A szükséges infrastruktúrát akár már 3-4 éven belül is kiépíthetnék, a vágányokat is lerakhatják ez alatt az idő alatt. A 2021-ig érvényes, átfogó városrendezési tervben a 2015-ös dátum szerepel a villamosközlekedés visszaállítását illetően.

A városi útügyi igazgatóságban megerősítették, hogy javában folyik a munka a villamosközlekedés visszaállításának módozatait taglaló megvalósíthatósági tanulmány elkészítésén, valójában a stúdium 99 százaléka már elkészült, és most már csak „cicomázzák”. A tanulmány bemutatása június legelején esedékes, ez után dől majd el, hogy melyik a legmegfelelőbb variáció, és hogy mikor és milyen ütemben látnak hozzá megvalósításához.

A tanulmány meghatározza, hogy a városban mely útvonalakon közlekednek majd villamosok, minden valószínűség szerint a Felszabadulás sugárúton (a vasútállomás és Kamenica között), továbbá az Újtelepet Péterváraddal összekötő útvonalon építenek ki sínhálózatot. A tervezetet lényegében már két évtizeddel ezelőtt elkészítették, az Urbanistika mérnökei ezt módosítják most a kor és az aktuális urbanisztikai állapotok függvényében.

A fővárosban 2009-ben egy spanyol cégtől 30 új villamost vásároltak, ezekért 60 millió eurót fizettek. A belgrádi villamosokhoz hasonló járműveket használnak több európai városban, alacsony padlózatú, légkondicionált járművekről van szó, amelyeket az energiatakarékosság céljából váltóárammal működtetnek. A villamosok négy csuklórésznél hajlanak meg, 32 méter hosszúak, 60 km/h sebességre képesek, és nagyjából 300 utast szállíthatnak. A Szabadság téren hamarosan bemutatókat szerveznek, amelyek keretében az újvidéki polgárok megismerkedhetnek a tervekkel.

A villamosközlekedés visszaállítása Újvidéken is több tízmillió euró értékű projektumot jelent, valószínűleg az önkormányzat partnereket keres majd, de az is megtörténhet, hogy teljesen magánszektorú vállalkozás lesz. 1911-ben is, amikor a villamosközlekedést bevezették a városban, egy budapesti cég szerezte meg a kihasználási engedélyt.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás