2024. július 17., szerda

Művelődési városnegyed a Limánon

(Fotó: Ótos András)

A limáni Despota Stefan sugárút és a töltés között elterülő, Kínai negyedként ismert városrészt a következő években lebontják, újjáépítik – tehát ezt a kvartot is eléri a „fejlesztési” hullám.

Az önkormányzat illetékesei bejelentették, hogy a Duna partján lévő, valamikor ipari városnegyedként működő részen művelődési, üzleti és idegenforgalmi központot építenek, a komplexum több épületből – szabadtéri és fedett amfiteátrumból, terekből, parkolókból stb. – áll majd. Az új központnak a Fabrika, azaz a Gyár nevet szánták, úgy tervezik, hogy színes tartalmaival attraktív idegenforgalmi érdekességként is odavonzza majd a látogatókat. A váresnegyed újjáépítésére vonatkozó tervet a mérnökök úgy dolgozzák majd ki, hogy közben igyekeznek minél több itt lévő épületet megőrizni, vagyis csak azokat a házakat, gyárcsarnokokat, ipari létesítményeket bontatják le, amelyeket nem lehet felújítani, és amelyek veszélyt jelentenek a látogatókra nézve. Az új tartalmakat a lebontott épületek helyére építik.

A projektum megvalósításával a Poslovni prostor közvállalatot bízták meg, az indokoltságot megállapító tanulmány, továbbá az ötletterv és a főtervrajz kidolgozása mintegy 32 millió dinárba kerül. Elkészítesük után derül majd ki, hogy az építkezéshez pontosan mennyi pénzre lesz szükség. Az összeget a Nemzeti Nagyberuházási Alapból kell előteremteni, ebből a forrásból azonban egyelőre nem érkezik pénz, így meglehetősen bizonytalan a terv megvalósítása.

A szóban forgó limáni városnegyed már vagy harminc éve, a Szabadság híd megépítése óta romos, elhagyott gyárnegyedre emlékeztet, a mindenkori önkormányzatot folyamatosan foglalkoztatta az átépítés ötlete. Az itt lévő hangárok, raktárak, csarnokok és egyéb ipari helyiségek közül többet már átalakítottak, műhelyeket, koncerthelyiségeket, klubokat, tárlatokat nyitottak itt, a környék természetszerűen az „alternatív” művelődési irányzatokat vonzza. A kézműves műhelyek és egyéb vállalkozások a felújítás után is megmaradhatnának, természetesen csak abban az esetben, ha tevékenységükkel nem szennyeznek, és ha hangos termelési folyamataikkal nem zavarják majd a leendő művelődési-vendéglátó-ipari központ életét.