Busszal vagy taxival? (fotó: Dávid Csilla)
Az újvidéki polgárok már megszokhatták, hogy a városban dolgozó taxisok minduntalan elégedetlenkednek, gyakran szerveznek tiltakozó, figyelemfelkeltő, forgalomlassító felvonulásokat. Legnagyobb gondot az okoz számukra, hogy a taxizást szabályozó rendeleteket nem tartják tiszteletben, sokan fuvaroznak feketén, ez a jelenség pedig leveri az árakat. Nos, a legújabb városi rendelet értelmében a fuvar minimális árát megemelik, de valószínűleg nem duplázzák meg, mint ahogy azt egyes médiumok közölték. A duplázás a gyakorlatban azt jelentené, hogy az eddigi 150 dinárról 200-250 dinárra drágulna egy átlagos városi taxiút. A viteldíj minimális összegének meghatározását a kormány rendelte el törvénnyel, az összeget az önkormányzatoknak kell megszabniuk. Radoslav Krstić, a városi önálló taxisszakszervezet elnöke szerint a drágulás valószínűleg jóval kisebb mértékű lesz, az ún. startösszeg 80 meg 50 (80 dinár a start, 50 dinár az első kilométer), azaz 130 dinár lenne. A startdíj most 45-50 dinár. Ezt az árat, azaz a nagyjából 130 dinárt, a taxisok ajánlották tegnap, az önkormányzat közgazdászai majd elbírálják. A drágítás a gyakorlatban június elsejétől esedékes, eddig a dátumig a taxiórákat is átállíthatják majd.
A drágítás valószínűleg sok, mostanáig taxival közlekedő polgárt arra kényszerít majd, hogy autóbuszra üljön, abban az esetben, ha a viteldíj duplázódna, egyes becslések szerint a taxival közlekedők száma megfeleződhet, ami semmiképp sem lenne előnyös a taxisokra nézve. Sokan azonban úgy vélik, hogy a minimális vitelár megszabása a konkurencia elfojtását jelenti, vagyis azok járnak majd jól, akik a legalacsonyabb minőségű – és ezáltal a legolcsóbb szolgáltatást képesek nyújtani, nekik nem is kell törekedniük, hiszen a bevétel biztosítva lesz.
Siniša Bubnjević, városi közlekedésügyi tanács tagja azzal érvel, hogy a drágítás indokolt, hiszen a mostani fuvarárból a taxisok nem képesek kifizetni a törvény által előírt öt különböző adót és járulékot
– A bérkocsizás nyilvános szolgáltatás ugyan, de nem tartozhat a népjóléti kategóriába. Akinek nincs elég pénze, buszozzon – véli Bubnjević.
A kimutatás szerint az újvidékiek most 90 millió dinárt költenek taxira havonta, a bérkocsisok nagyjából 600 ezer indulást jegyeznek. Mint már említettük, egy fuvarért most általában 150 dinárt kapnak a taxisok. Újvidéken nagyjából 3500 taxijármű nyújt szolgáltatást, ezek közül kb. ötszáz sofőr tagja valamelyik egyesületnek, ők azok, akik minden kritériumnak megfelelnek ahhoz, hogy bérkocsizással foglalkozhassanak.
A buszozás sem népjóléti szolgáltatás, az új díjszabás szerint egy menetjegy ezentúl 45 dinárba kerül. Az egy városi buszjáratra érvényes havi diákbérlet 542 dinárba kerül, a minden vonalra érvényes 742 dinárba. A munkás- és polgári bérletek ára – amelyek mostanáig is a legmagasabbak voltak – nem változik. A Városi Közlekedési Vállalatban azt mondják, hogy a drágítási mértékek meghatározása során arra törekedtek, hogy az áremelés minél kevésbé érintse a hátrányos anyagi helyzetben lévő felhasználói lakossági csoportokat. Ezentúl a diákok évi jegyet is vehetnek 4878, illetve 6600 dinárért. A városi autóbuszjegy utolsó drágítása óta az üzemanyag ára 40 százalékkal növekedett. |