2024. július 17., szerda

Árulkodó kamerák

(fotó: Ótos András)


Újvidéken szinte mindegyik útkereszteződésnél, a városba vezető főutak bekötő-útkereszteződéseinél térfigyelő kamerákat szereltek fel. A felvételeket leginkább közlekedési balesetek után használják, segítségükkel megállapítható a résztvevők felelőssége.

A város tizenegy útkereszteződésénél olyan kamerákat szereltek fel, amelyek különleges komputeres szoftverrel rendelkeznek, így felismerik a járművezetők közlekedési szabálysértéseit. A rendszert tavaly december óta alkalmazzák. A Nacionalni građanski napilapnak a közlekedési rendőrség illetékese elmondta, hogy havonta nagyjából 100 vezetőt bírságolnak meg a kamerák által készített felvételek alapján, tehát mostanáig, az újítás kísérleti fázisában mintegy 600 szabálysértő vezetőt vontak felelősségre. Az összes városi térfigyelő kamerát egységes rendszerbe csatlakoztatták, a videorendszert az Informatika közvállalat szakemberei működtetik. A már említett szoftver valójában az Informatika számítógépes központjában működik, itt szűrik ki a felvételeken rögzített szabálysértéseket: a rendszer jelzi kezelőinek, ha valamely felvételen piros jelzés alatt vagy teli vonalon áthaladó gépkocsit „lát”, vagy ha valamelyik vezető szabálytalanul sorakozik át a fordulósávba. A felvétel alapján megállapítható a szabálysértés ténye, továbbá a gépkocsi rendszáma, tulajdonosa. A közlekedési rendőrség előbb értesíti az autótulajdonost, hogy járművével szabálysértést követett el, majd következik a szabálysértési feljelentés, illetve a büntetés. A rendőrségen megtudtuk, hogy a vezetők csak ritkán tiltakoznak, okoskodnak, hiszen a felvételek egyértelműen ellenük szólnak, nem nagy örömmel ugyan, de beletörődnek sorsukba.

Legtöbb sofőrt piros jelzés ideje alatt történő áthaladás miatt büntetnek meg, ám gyakran felelősségre vonják azoknak a távolsági autóbuszoknak a vezetőit is, akik a tilalom ellenére is bekapcsolódnak a belvárosi forgalomba. A szemafor piros jelzésének figyelmen kívül hagyását az új közlekedési törvény értelmében 15–30 ezer dinárral és 6 büntetőponttal sújtják, de csak abban az esetben, ha az útkereszteződésben nem voltak gyalogosok, azaz ha az áthaladással a gépjárművezető nem veszélyeztette közvetlenül a közlekedés többi résztvevőjét. A fent leírt büntetés tehát a legenyhébb kiszabható bírság ezért a szabálysértésért. A videorendszer segítségével történő bírságolásnak megelőző szerepet tulajdonítanak, a rendőrségen azt szeretnék, ha az autósok akkor is betartanák a szabályokat, ha nem figyeli őket rendőr.

A szabálytalankodó, piroson átszaladó gyalogosok egyelőre „biztonságban vannak”, a kamerák rögzítik ugyan a szabálysértés tényét, ám lehetetlenség felelősségre vonni őket. A gyalogosokat csak a helyszínen posztoló rendőr büntetheti meg, ha észreveszi a szabálysértést.

*****

A következő útkereszteződéseknél a rendszer önműködően felismeri a piros jelzésen áthaladót: Belgrádi rakpart – Marko Miljanov utca, Mihajlo Pupin sugárút és a Žarko Zrenjanin utca, a Felszabadulás és a Lazar cár sugárutak, Felszabadulás és az I. Péter király sugárutak, Lazar cár sugárút és Stražilovo utca, Futaki út – Miloš kenéz sugárút, Futaki út – Verseci utca, Felszabadulás és a Jaša Tomić sugárutak, Felszabadulás sugárút – Népfront utca. A péterváradi és a Szabadság hidak feljárójánál a rendszer „beárulja” a távolsági buszok vezetőinek szabálysértéseit is.