2024. július 17., szerda

Mióta család a rendőrség?

Vajdaságot a vajdaságiak teremtették – Čanak a klerikalizmus ellen emelte fel hangját

-- Lehet, hogy a világot az Isten teremtette, valahogy úgy, mint ahogy azt a „szekuláris” államberendezésű Szerbia iskolarendszerében tanítják, de Vajdaságot a vajdaságiak teremették, ennél fogva minden, ami itt van, őket illet meg! - mondta többek között tegnap Nenad Čanak Újvidéken, aVajdasági Szociáldemokrata Liga főbizottságának 11. rendes ülésén. Megnyitóbeszédében tett kijelentését vastapssal jutalmazták a jelenlevők, a városi képviselő-testület ülésterme zsúfolásig megtelt párttagokkal, az értekezlet munkajellegű részén az újságírók már nem voltak jelen.

Čanak pártelnök beszéde a tőle megszokott éles hangnemű volt, mindenekelőtt országunk „elpaposítását” bírálta, megengedhetetlennek tartja azt, hogy egy szekuláris államberendezésű országban az olyan állami intézményeknek, mint amilyenek az iskolák vagy a rendőrség, védőszentjeik, védszentünnepeik legyenek. A liga a vallásszabadságért szál síkra, de ez egyben azt is jelenti, hogy a vallástól való felszabadulást is követelik. - A védszentünnep pravoszláv családi ünnep, mióta család a rendőrség? - tette fel a kérdést, majd a vagyon-visszaszolgáltatás, konkrétan a Fruška gorai erdők a pravoszláv egyháznak történő visszaadásánakkérdésével foglalkozva a „klerikális-urbanisztikai maffia” ténykedésének veszélyére figyelmeztetett. Felszólalása során élesen bírálta a pravoszláv-testvériség alapon az Oroszországhoz történő közeledést szorgalmazókat, valamint – egy másik témakör keretében – Radovan Jelašić korábbi bankkormányzót is, akit külföldi bérencnek nevezett.

Čanak az aktuális politikai helyzetképet elemezve elmondta: - Az elmúlt időszakban pártunk a kormány munkáján keresztül sikeresen hozzájárult ahhoz, hogy térségünk történelmének egy szégyenteljes része végre lezáruljon, azaz meginduljon a lezárási folyamat – Karadžić és Mladić ott ülnek, ahol ülniük kell – mondta, majd arra hívta fel a figyelmet, hogy mostanában egyre többen szállnak síkra a regionalizmusért, egyre több párt – köztük olyanok is, amelyek korábban az ország egységéért, és a liga ellen harcoltak – a szavazatok reményében azt szajkózza, hogy az állam egységének feltétele éppen a regionalizmusban rejlik. - Programjaik hasonlóak a miénkhez, a különbségek viszont a nüánszokban rejlenek: a decentralizáció nem azt jelenti, hogy a községeknek majd több pénzt adunk, és akkor majd több kötelezettséget varrhatunk a nyakukba. A decentralizáció a politikai döntéshozatal és a politikai felelősség átruházását jelenti, a liga erre törekszik immár 21 éve, és ez a harc különbözteti meg azoktól, akik a közvélemény-kutató ügynökségek kimutatásai után szaladva decentralizációt kiabálnak minden irányba. Igen, a szavazatokat manapság a decentralizáció kapja, úgy Vajdaság északi vidékein, mint dél-szerbiában, Šumadijaban. Mindenhol azt kérdezik az emberek, hogy miért nem én döntök annak a sorsáról, amit én teremtek? Nemrégiben a parlamentben egy olyan törvényre kellett szavaznunk, amely előirányozza, hogy a községekben marad a jövedelmi adó nagyobb része. Szépen hangzik, de jó-e? Mindig csak községeket emlegetnek, nem régiókat, mégpedig azért, mert egy régió, mint amilyen Vajdaság vagy Šumadija már képes lenne harcot vívni az állammal polgárai szebb életéért, a községek erre nem képesek. Ellentmondásokkal teli országban élünk, ezekre csak a liga mutat rá, más nem – figyelmeztetett Nenad Čanak.