(fotó: Dávid Csilla)
Annak ellenére, hogy az újvidéki önkormányzat egy hatalmas helyiséget és tisztviselőket bocsátott a rendőrség okirat-ügyintéző osztályának rendelkezésére, az új igazolványok és útlevelek igényelése továbbra sem történik zökkenőmentesen, sőt!
Továbbra is hatalmasak a sorok, a limáni ügyfélfogadó szolgálat bejárata előtt már kora hajnalban tolongás, veszekedés, hangoskodás – a szolgálat felett lévő épület lakói többször is panaszkodtak, a sorban állók zavarják az álmukat. A helyszínre érkező rendőrök pedig igazoltatják, azaz igazoltatnák a sorban állókat, megfeledkeznek arról, hogy ők valószínűleg nem állnának ott, ha lenne igazolványuk...
Az újvidéki rendőrség emlékezteti a polgárokat arra, hogy a június 4-én hatályba lépett, igazolványokról szóló törvénymódosítás 11. szakasza előirányozza azt, hogy „az a személyazonossági igazolvány, amelyet e törvény alkalmazásának kezdete előtt állítottak ki, érvényességét megőrzi addig a dátumig, amelyet eredetileg feltüntettek benne, de legtovább 2016. december 31-éig. 2017-ben tehát egy régi, papírkönyvecske formájában kiállított igazolvány sem lesz érvényes, 2016. végéig érvényesek azok az igazolványok is, amelyeket a törvény alkalmazásának megkezdése után állítottak ki, és érvényességi időként 2011. július 27-ét szabták meg. A belügyminisztérium belátta, hogy a rendelkezésükre álló felszereléssel és emberállománnyal lehetetlenség lenne a korábban megszabott határidőn belül beváltani minden polgár személyazonossági igazolványát.
Az újvidéki rendőrségen (a Szabadság híd feljárójánál és az I. Péter király sugárúton lévő ügyfélfogadó szolgálatokban) a személyazonossági igazolványokat igényelő polgárokat 4 ún. fotoboxban fogadják reggel 7 és 21 óra között, itt fényképezik le őket, ellenőrzik a személyazonosító dokumentumokat, ujjlenyomatot vesznek... Egy-egy fotófülkét elhelyeztek a heréskerti és a péterváradi rendőrőrsökön is, ezek nyitvatartási ideje 8–16 óra. A rendőrség nem tudja minden nap átvenni az összes igénylést, nincs rá lehetősége, azok, akik lemaradnak, nem jutnak sorra, általában másnapra kapnak sorban állási számot. Az előállt helyzet miatt a polgármester is tiltakozott, megengedhetetlennek tartja, hogy a rendőrség a város jelentős segítsége (20 hivatalnokot adtak „kölcsönbe”) ellenére sem képes megbirkózni a feladattal. Megígérte, hogy további segítséget is hajlandóak nyújtani annak érdekében, hogy megkönnyítsék az ügyintézést. A rendőrségről bejelentették, hogy az igazolványigényelési eljárás zökkenőmentesítése céljából eljárást indítottak 20 rendőrségi hivatalnok ideiglenes, meghatározott időre történő állásba helyezésére, így lehetőség nyílik majd arra, hogy az összes meglévő fotófülkében fogadhassák a polgárokat, két váltásban. A sorban álló polgárok ugyanis gyakran méltatlankodnak, hiszen látják, hogy a kabinok közül néha csak 1-2-ben ül tisztviselő, a többi kijelzőjén a zárva felirat világít. Idegesítő jelenség, a káderállomány növelésével kiküszöbölhető, megtörténhet, hogy új fotófülkéket is nyitnak. Hamarosan lehetővé teszik a polgárok számára, hogy interneten, illetve SMS üzeneten keresztül is jelezhessék igazolványigénylési szándékukat. Július elsején az újvidéki rendőrség okirat-ügyintéző osztályán 5.162 új személyazonossági igazolvány várt tulajdonosára, sokan ugyanis úgy vélik, hogy túl vannak a nehezén, ha sikerül átadniuk az igényelést, a kész igazolványt majd átveszik, ha lesz megint idejük és lelki erejük sorbaállni. Mert az átvétel is körülményes, akárcsak az igényelés átadásakor, várakozási sorszámot kell kérni, és akár egy-két órába is beletelik, mire megkapjuk, átvehetjük új igazolványunkat. Ez az oka annak, hogy a rendőrségen olyan igazolványok is várnak tulajdonosaikra, amelyeket még 2008-ben kidolgoztak.