2024. november 23., szombat

Újjáépítik az Egységet

(fotó: Dávid Csilla)


Az Egység Sportegyesület Anton Csehov utcában levő épületét 2007-ben nyilvánították műemlékké, azóta a Városi Műemlékvédő Intézetnek kell gondot viselnie rá.

A Városi Műemlékvédő Intézet alkot az épülettel kapcsolatban szakértői véleményt és nyújt segítséget a tulajdonosnak, azaz az önkormányzatnak. Most kidolgozták azt a tervet, amely alapján az épületet felújítják. A terv kidolgozását a Poslovni prostor közvállalat kérvényezte. Az intézetben a kulturális javak kezelését szabályozó törvénynek megfelelően kidolgozták a restaurációra vonatkozó tanulmányt, elkészült a műszaki dokumentáció és az építkezési munkálatok költség-előirányzata is. A Tartományi Műemlékvédő Intézet festőművészei és konzervátorai hamarosan meglátogatják az épületet, és felmérik, hogy a falakon és a mennyezeten megmaradt festményeket miként és milyen mértékben lehet megőrizni, projektumot dolgoznak ki arra vonatkozólag, hogy a felújítás során milyen festmények és díszítések kerüljenek a díszterem falaira. A terv tehát elkészült. A Városi Műemlékvédő Intézetben azt mondják, hogy a munkálatok kezdete most már kizárólag attól függ, hogy az önkormányzat mikor és milyen tempóban gondoskodik az anyagi fedezetről. Korábban az önkormányzatban azt közölték, hogy a tatarozásra már félretettek pénzt a városi költségvetésből.
Az Egység Molnár György építészmérnök tervei alapján épült 1890-ben, eklektikus stílusával az egyik legszebb épület volt a városban. Az 1790-ben alapított Újvidéki Polgári Céllövész Egyesületet fennállásának 100. évfordulójára emelték. A múlt század nyolcvanas éveiben még működött itt a lövölde, később azonban az épület elhagyatottá vált, beköltöztek a drogosok és a hajléktalanok. A valamikor impozáns, villaszerű építmény helyén most romhalmaz áll, noha az elmúlt évtizedek során a városi önkormányzat többször is tervbe vette felújítását, de nem lett belőle semmi. A legnagyobb gond az, hogy senkinek – sem az önkormányzatnak, sem a magánberuházóknak – nem fűződik komolyabb érdeke a tatarozáshoz, a felújításban nem igazán látnak pénzforrást. A becslések szerint az építmény helyrehozatalához (ha most megkapnák a pénzt, és nem várnának tovább, hanem azonnal belefognának a munkába) legalább félmillió euró kell.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás