2024. november 25., hétfő

Olvasásra szólít a Duna!

Kezdetét vette Újvidéken a Kárpát-medencei Olvasókörök Találkozója
(fotó: Ótos András)

A város megismerésével indult az a háromnapos rendezvénysorozat, melyet a magyarországi és a határon túli tagszervezeteket tömörítő Olvasókörök Szövetsége és a Magyar SzóPont szervezett meg Újvidéken, az olvasókörök ez évi találkozójaként. Mint azt a találkozó beharangozójában kiemelik, a könyv népszerűsítése, a hagyományápolás, az anyanyelv erősítése, a helytörténeti értékek megismerése, s persze az olvasókörökben zajló tevékenység bemutatása tartozik a találkozó legfontosabb céljai közé.

A lapunk könyvtárának kereteiben működő Magyar SzóPont olvasókör 2006-ban vált az Olvasókörök Szövetségének tagjává.
– A következő évek leginkább az új szerepkörrel történő ismerkedéssel, a munka felvázolásával teltek. Végül a szövetség tavalyi kisújszállási tisztújító értekezletén, az elnökség tagjává választva, megbíztak a határon túli olvasókörök koordinációjával – ismertette a tegnap kezdődött háromnapos rendezvény előzményeit Tóth Bátori Erzsébet, a Magyar SzóPont ötletgazdája, irányítója, az Olvasókörök Szövetségének elnökségi tagja.
A határon túli olvasókörök beszervezése, programokba történő bevonása összetett és felelősségteljes feladat, az ennek a tevékenységnek az elvégzéséről szóló döntés jelképesen éppen a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) megtartása után született meg – tette hozzá.
– Úgy vélem, olyan szervezetről beszélünk, mely tettekben is igen gyorsan meg kívánta valósítani az értekezleten megfogalmazott gondolatokat, irányelveket. Hamarosan körvonalazódott az az igény is, mely egy vajdasági, újvidéki találkozó megszervezését helyezte kilátásba. Korábban Zentagunarason volt egy nyári találkozójuk a tagszervezeteknek, ahol a Mosoly civil szervezet vehette át a szokásosan továbbadandó vándorbotot – közölte a Magyar SzóPont irányítója.
Mint mondta, az ez évi, újvidéki találkozót, melyen a Magyar SzóPont kapja kézhez a vándorbotot, a Duna tematikájára építették, s ezen a ponton már egyértelmű választás volt, hogy a Duna menti együttműködéssel mélyrehatóan foglalkozó Tartományi Képviselőházzal, illetve Egeresi Sándorral, annak elnökével megteremtsék az együttműködést. Ekképp lett a szombati előadások színhelye éppen a parlament épülete. Tóth Bátori hangsúlyozta: igaz, politikai, közéleti személyiségek is részt vesznek az eseményen, az mégis teljes egészében a civil szféra, a nyelv, a kultúra és a hagyomány szolgálatában áll.
– A vándorbot, mely jövőre tőlünk ismét Magyarországra kerül vissza, talán határon túli közösségi létünk jellegzetességeiből, kultúránkból is magával visz majd valamit az anyaországba – jegyezte meg Tóth Bátori Erzsébet.


„ÚJVIDÉK AZ OLYAN VÁROS…”

A Kárpát-medencei Olvasókörök Találkozójának tegnapi, pénteki programja az újvidéki városházán kezdődött, ahol Erdély Lenke, a Vajdasági Pedagógiai Intézet elnöke köszöntötte a vendégeket. Kiemelte: biztos abban, hogy a szövetség és a Magyar SzóPont által kitűzött célok mind megvalósulnak. Hozzáfűzte: az itteni magyarság legfőbb céljának a kultúra népszerűsítése és a hagyományok ápolása kell lennie. Mint mondta, vissza kell vezetni a magyar nyelven való olvasáshoz azokat is, akik az évek során esetleg eltávolodtak anyanyelvüktől.
– Mindenki számára szavatolnunk kell az esélyt arra, hogy megőrizhesse és tökéletesíthesse anyanyelvét. Az erre irányuló célkitűzéseink megvalósításában számítunk továbbra is az Olvasókörök Szövetségének a támogatására – fogalmazott Erdély Lenke.
Heinermann Péter, a Szerb Matica szakkönyvtárosa Újvidék történetéről beszélt, ezt követően pedig Mókus Attila és Zorica Belić opera- és operettrészleteket adtak elő.
A rendezvény esti részében Léphaft Pál karikatúra-kiállítását tekinthették meg a vendégek a Magyar Szó Klubban. A részvevőket Bordás Győző, a Magyar Szó Lapkiadó Kft. igazgatója, és Varjú Márta, lapunk főszerkesztője köszöntötte. A karikatúra-kiállítást Németh Ferenc művelődéstörténész, a Forum Könyvkiadó igazgató-főszerkesztője nyitotta meg.
A találkozó részvevői Buzás Mihály szakírónak A kővé vált könyvtár újraolvasása, Németh Ferencnek pedig a Széchenyi és az Al-Duna című előadását hallgatták meg az est folytatásában.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás