A Donau német egyesületet 1992-ben alapították meg, azóta folyamatosan harcolnak az AVNOJ-i határozatok értelmében elkobzott, német tulajdonban lévő vagyon visszaszolgáltatásáért, akárcsak a német kisebbség rehabilitációjáért. Azóta minden évben átadták a kérdés megtárgyalására vonatkozó kérelmüket, a váltakozó, egyre zsugorodó országok mindegyik kormányával folytattak megbeszéléseket, most, a legújabb vagyon-visszajuttatási törvény elfogadásának küszöbén az egyesületben úgy gondolják, hogy végre sikerül elérniük valamit ezen a téren.
Az előterjesztett törvényjavaslat azonban meglehetősen zavaros, sok minden magyarázatra szorul. Andreas Bürgermayer, az egyesület és a Német Nemzeti Tanács elnöke emiatt hívott össze tegnap délutánra szakmai megbeszélést, amelyen ügyvédek és jogászok próbálták elemezni, megmagyarázni az érintetteknek a törvényjavaslat lényegét.
Bürgermayer elmondta, hogy noha a törvény előirányozza, hogy hol, mikor és milyen esetekben kell természetben visszaszolgáltatni az elkobzott vagyont, és mikor más formában, nem világos, hogy ezt mikor, milyen körülmények között és kinek kell megtennie – az államnak, vagy a vagyont használó jogi személynek. A kérdést a javaslatban annyira részletesen kidolgozták, hogy még a témában jártas szakemberek sem értik igazán, hogy miről van szó. A Donauban furcsállják, hogy az érintett polgárokat nem értesítették a törvényjavaslattal kapcsolatban, még kevésbé kérték ki a véleményüket. Furcsa az is, hogy határozatot négy ember, a négy illetékes miniszter (köztük van a pénzügyminiszter és a gazdasági miniszter) hoz majd.
A törvényjavaslattal kapcsolatos észrevételeket még ma és holnap lehet benyújtani.
2002-ben a tartományi parlament elfogadta és jogosnak találta a Donau követelését, Bürgermayer legutóbb erről a témáról, azaz a vagyonelkobzási törvény hatályon kívül helyezéséről Boris Tadić államelnökkel beszélt tavaly januárban. Az AVNOJ-i és a későbbi határozatok értelmében nemcsak németektől kobozták el vagyonukat, hanem az esetek 90 százalékában a nemzeti alapon történt vagyonelkobzás a német kisebbséget érintette. Jelenleg nagyjából 200 ezer vagyon-visszaszármaztatási kérvény vár elbírálásra. A Donauban úgy vélik, hogy a visszaszolgáltatás csak akkor lehet igazságos, ha minden érintett polgárra egyformán vonatkozik majd, függetlenül nemzeti, vallási vagy egyéb hovatartozásától.
A Donau német egyesület az újvidéki Kozara utcában székel, e-mail címük: dvdonau@sbb.rs, telefonszámaik pedig: 021/506-317 és 021/505-507.