Minka Telecskán volt kislány a múlt évszázad hetvenes éveiben. Imre Hilda írónő az akkori, többségünk által többnyire gondtalannak tekintett időkre nagyon jól emlékszik, s a kislány szemszögéből mesél mindarról, amit akkor, ott átélt. Azoknak a dolgoknak a leírását, amelyeket már elfelejtett azóta, a fantázira bízta. Tavaly megjelent, Minka című regényéről szombaton mesélt a Forum újvidéki székházában.
A szerzővel Virág Gábor, a Forum Könyvkiadó Intézet igazgatója beszélgetett. A kötet számtalan emléket felidéz azokból az időkből, többnyire szépeket, de néha kevésbé kellemeseket is. A Vendégoktatók a Magyar Kultúráért program keretében megrendezett közönségtalálkozón megtudhattuk Imre Hildáról, hogy többek között Szilvási Lajos és Szabó Magda ihlette meg. Jelenleg 70 ezernél is számosabb olvasótábort tudhat maga mögött, valóban sokan szeretik olvasni történeteit.
– Szüleim nem csinálták rosszul, nem neveltek rossz irányba. Se harag, se keserűség nincs bennem, egy időben valóban azt gondoltam, hogy rosszul csinálták, viszont valahogy ez a meglátás átértékelődött bennem. Az a tény, hogy falun nőttem fel, és hogy többet kaptam, mint a városiak, nagyon fontos számomra. Sokkal többet tudok a növényekről, állatokról, mint a városiak – mondta el egyebek között az írónő.
A KÖNYV LUXUSCIKK VOLT
- Akkoriban nem azt mondogatták a szülők, mint most, hogy: bár olvasna a gyerek egy keveset! Milyen jó lenne! Akkoriban azt mondták: Már megint olvas, megint nem segít, megint nem azt csinálja, amit kellene. Megint olvas és rontja a szemét… A faluban volt egy jó kis könyvtárunk, könyvet kapni óriási öröm volt – mesélte Imre Hilda.
Nyitókép: Imre Hilda és Virág Gábor (Fotó: Szeli Balázs felvétele)