2025. január 23., csütörtök

A razzia áldozataira emlékeztek

Cikkünkhöz GALÉRIA is tartozik.

Az újvidéki rakparton csütörtökön a II. világháború egyik megrázó eseménye, az újvidéki razziában meggyilkoltak előtt rótta le kegyeletét több száz hozzátartozó, leszármazott és polgár. Azokra emlékeztek, akik emberiességükkel példát mutattak 83 évvel ezelőtt. Isak Asiel főrabbi és Irinej bácskai metropolita gyászbeszédet mondtak, a Család szoborcsoport talpazatánál a kegyelet virágait elhelyezte Milan Đurić, Újvidék polgármestere, Maja Gojković tartományi kormányfő, Juhász Bálint, a tartományi képviselőház elnöke, továbbá Magyarország diplomáciai képviseletében Magyar József nagykövet, valamint az izraeli nagykövetség munkatársa.

1942-ben, a hideg napok során 1200-nál is több újvidéki polgár vesztette életét. Emlékük előtt tisztelegve az önkormányzat szervezésében számos tematikus, művelődési és ismeretterjesztő programon vehetünk részt január 27-ével bezárólag. A megemlékezésplatform az idén is valamennyi ártatlan áldozatra kiterjed, nem csupán az áldozatok zömét képező szerbekre, zsidókra és a romákra. Minden nemzetiségű áldozatra, mindazokra, akik emberiességükkel maradandó példát mutattak. Az idén az önkormányzati emlékműsorok fókuszpontjába a nők kerültek, azok, akiket a többiekkel együtt kivégeztek, mégis ritkán teszünk külön említést róluk. A téma megközelítése rávilágít arra, hogy a nők szerepe és áldozatvállalása sok esetben háttérbe szorult a nagy, háborús történetekben, holott kulcsszerep jutott nekik a történelmi tragédiákban.

Isak Asiel főrabbi arról beszélt, hogy a zsidó népet kétezernél is több éves történelmében már számtalanszor igyekeztek megtörni, a lehető legkülönbözőbb módszereket találták ki és alkalmazták ehhez. – A hit mindig, minden korban győzedelmeskedett. A hit és a remény az, amely lehetővé tette megmaradásunkat a legnehezebb pillanatokban is. A nehéz sors felvállalása a rabiga elfogadásának tűnhet, de nem az – emlékeztet a rabbi.

A szerb ortodox egyház nevében Irinej bácskai metropolita szólt az egybegyűltekhez, majd Milan Đurić polgármester beszélt arról, hogy nem fogja megengedni a történelmi tények elferdítését, a tragédia „elpolitizálását”: – Az emlékezés kultúrája kulcsfontosságú egy település identitásában, nélküle nem alakíthatunk ki helyes megközelítést történelmünkhöz. A Duna jeges partja még most is történelmi üzenetet közvetít szerte a világba, arra figyelmeztetve, hogy mi történik olyankor, amikor a jog megroppan a hatalmas, elnyomó erő súlya alatt. A megosztást, megkülönböztetést és a gyűlöletet hirdető eszméknek sohasem szabad elhatalmasodniuk az egészséges értelem és az emberiesség felett, a gyűlölet nem kerülhet a szeretet fölé!  – üzeni a polgármester.

A szerb hadsereg folyami flottillájának hajójáról Dina Vučinić, a városi képviselő-testület elnöke a Dunába engedte a kegyelet virágait. Az emlékművet megkoszorúzta Aleksandar Šapić, Belgrád polgármestere is, akárcsak a roma közösségek képviselői.

Az eseményen jelen voltak a munkaügyi, foglalkoztatási és szociális kérdésekkel foglalkozó minisztérium munkatársai, valamint Niš, Šabac, Kraljevo és Kragujevac városok képviselői is. Alkalmunk volt hallani a HaShira zsidó kórust és a Szent György-székesegyház kórusát.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Ótos András felvétele