Szombaton délután a Forum-ház első emeleti éttermében találkoztak azok a valamikori diákok, akik 60 évvel ezelőtt, 1963-ban a Moša Pijade Gimnáziumban érettségiztek nyelvi-társadalmi szakon. A Klemm Irma némettanárnő-osztályfőnök IV/2-es tagozatába járó 24 diák közül nyolcan jöttek el, ketten nem tudtak ott lenni, a többiek pedig sajnos már nincsenek közöttünk. Érkeztek Ausztráliából és Magyarországról is, a hangulat valóban fergeteges volt. Mi is elbeszélgettünk a bulizókkal, megkérdeztük tőlük, hogy meglátásuk szerint mi az, ami az elmúlt hat évtizedben leginkább megváltozott városunkban.
Galambos László nyugalmazott jogász: – A legszembetűnőbb változás az új sugárutak kiépítése, az örmény templom lerombolása, a lakosságnak pedig teljesen más a struktúrája, mint 60 évvel ezelőtt. Nagyon sok a jövevény, az őslakosság, különösen pedig a magyarság, lassan, de biztosan fogyatkozik. Az elmúlt 60 év folyamatait hanyatlásnak minősítem. Nem egyezek az 1944/45-ös áldozatok emlékére tervezett emlékmű építési folyamatának a leállításával. Szükségünk van rá, hiszen az emlékmű a mostani szerb–magyar viszonyok szellemében épül.
Kiss Júlia szobrász: – Ez elmúlt hatvan évben többnyire itt voltam, minden megváltozott! Az emberek, akik nem olyan kedvesek, mint amilyenek valamikor voltak, kivéve a fiatalokat. Nagyon érdekes, hogy a fiatalok nagyon rendesek az idősekkel, különösen a rokkantakkal szemben. Megdöbbentő és dicséretes a viszonyulásuk. Már nem emlékszem, hogy mi hogyan viszonyultunk az öregekhez, ugrándoztunk, mint a kecskék, de most, hogy én is megrokkantam, most már odafigyelek erre. Fáj, hogy a városban sok mindent, a patinás építményeket is tönkreteszik. Olyasmit, ami régi és jó. Megmaradhatott volna néhány ház, de nem: lebontják, helyére rögtön 4-5 emelet épül. Ez borzasztó.
Bobán Warnusz Erzsébet germanista: – Ellopták a gyermekkoromat. Természetesen építészeti téren, vannak olyan épületek, amelyek szépek, és megőrizték őket, de ez már nem az én Újvidékem. Az elmúlt hatvan év történései a városban egyben hanyatlásnak, de fejlődésnek is tekinthetők, őszintének kell lennünk. Van, ami jó, de nagyon sok minden eltűnt a gyermekkorunkból. Természetesen kell fejlődnünk, de a régi, szép épületeket megőrizhették volna. Fájlalom a hiányukat. 13 éve nem lakom a városban, nagyon boldog voltam, hogy ma kijutottam a Limáni piacra, és régi ismerősökkel, valamikori bevándorlókkal is beszélhettem. Felismertek, nagyon megörültünk egymásnak. És a Strand! Gyönyörű, nem kívánom hallgatni az ottani zenét, tegnap nem is volt, sétáltunk vagy két órától, élveztük, eszembe jutott a gyermekkorom.
Nyitókép: Smith Júlia, Galambos László, Kiss Júlia, Vajda Tibor, Bobán Warnusz Erzsébet, Dosztány Éva, Kovács Gyöngyi